SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Yüz tanıma programıyla personeli izlediler mahkemeden emsal karar

Yüz tanıma programıyla personeli izlediler mahkemeden emsal karar

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi sözde mesai saatlerini takip edebilmek için yüz tanıma sistemini getirdi. Ancak mahkeme insanlık dışı muamelenin hukuka uygun olmadığına karar verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 11:27 - Güncelleme: 05-12-2018 14:05

ANTALYA’da Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde bu yılın başında sözde çalışanların güvenlikli giriş çıkışı, hırsızlık, gasp gibi olayları önlemek, tıbbi malzeme ve cihazların korunması amacıyla yüz okuma sistemi getirildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, uygulamanın Anayasa'nın 12, 17 ve 20'nci maddelerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 8'inci maddesine aykırı olduğunu belirterek, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Sendika biometrik yöntemlerle mesai takibinin yasalara aykırı olduğunu belirtti.  Hastane yönetimi ise verilerin başkasına devredilmesinin söz konusu olmadığını savundu.

İŞLEM HUKUKA UYGUN DEĞİL
Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nde görülen davada karar çıktı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

-“Personelin fotoğrafını çekip öncesinde sistemde kayıtlı fotoğrafı ile eşleştirme yaparak ilgililerden kişisel veri alınması niteliği taşıyan 'yüz tanıma sisteminin', 'özel hayatın gizliliği' ilkesi kapsamında bulunması karşısında, 'uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını' gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması göz önüne alındığında, temel haklar ve Anayasal ilkeler ile uluslararası sözleşme kuralları ile bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yüz tanıma programıyla personeli izlediler mahkemeden emsal karar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Misafir 05 Aralık 2018 16:29 bu haberde yorumum yok.başka konuda yazıyorum.gençler parasızlıktan evlenemiyor.1.600 lira asgari ücret alan biri,aile desteği olmadan nasıl evlensin?evlense bile, bu hayat pahalılığında nasıl geçinsin?büyük kızım, bir asgari ücretli ile evlendi.düğün ,takı filan da istemedi.bir yüzük ile, resmi nikahla evlendi.oğlum var ,31 yaşını geçiyor.asgari ücretle çalışıyor.evimiz yok, kiradayız.emekli memurum.oğlumu evlendiremiyorum.asgari ücretle çalışan bi kızla evlendirmek niyetindeyim.iyi bir ailenin, iyi ve anlaşabileceği gelin adayı kız lazım.takı yapamam.düğün de yapamam.böyle bir kız bulursak, oğlumu evlendireceğim.espiri olarak belirteyim:''baba çıldırdı,oğlanda dampink var!''duyrulur.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro