eposta yazdır zoom+ zoom-

Yunan Başbakan'dan dikkat çeken seçim değerlendirmesi

Yunan Başbakan'dan dikkat çeken seçim değerlendirmesi

Türkiye ile ilişkileri gergin olan Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye'deki seçimlerin son derece demokratik ortamda gerçekleştiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 25-06-2018 15:24 - Güncelleme: 25-06-2018 15:24

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, pazar gecesi Brüksel’de gazetecilerin sorusu üzerine “Seçimlerin son derece demokratik ortamda gerçekleştiğine dair bulgular var” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Amanatidis “Seçimleri tekrar kazanması, Erdoğan’ın, artık farklı bir bakış açısı ile hareket ederek AB’ye yakınlaşmak amacıyla atması gereken adımları düşünmesi için fırsattır. Erdoğan’ın Yunanistan ile ilişkilerde de seçim öncesi dönemdeki ritorikten farklı bir yaklaşımda olmasını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Panos Skurletis ise “Seçim sonuçları Türkiye ile Avrupa arasında bulunan mesafeyi kanıtladı. Bu da bence olumsuz” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN ŞİMDİ NE YAPACAK?

Türkiye’deki seçim sonuçları Atina’da “Erdoğan, İnce ve HDP kazandı” şeklinde değerlendirildi. Ayrıca, Ege, Kıbrıs ve mülteci konularında “Erdoğan şimdi ne yapacak?” tartışmaları da başladı. 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Tasos Hacivasiliu, Skai televizyonunda şunları söyledi: “Seçimlerin 3 galibi var. Erdoğan, İnce ve HDP. Erdoğan büyük bahsi kazandı. İnce, 2-3 yıl sonra Türk siyaset hayatında önemli bir konumda olacak. Seçim öncesi milliyetçi söylemler sonuçlarda etkili oldu. Türk halkı özellikle 15 Temmuz darbesinden sonra ülkede istikrar istiyor. Bu istikrarı da Erdoğan’ın sağlayabileceğine inanıyor. Türklerin son 10 yılda gelirlerinin 2 katına çıkmış olması da seçim sonucunu etkiledi. Türk-Yunan ilişkilerine gelince, Erdoğan’ın kazanması bizim derin bir nefes almamızı sağlıyor. Erdoğan’ı tanıyoruz ve hedeflerini de biliyoruz.

YUNAN MEDYASI BÖYLE GÖRDÜ

Yunan medyası ise seçim sonuçlarını hakkında “Erdoğan tek hakim”, “Erdoğan silip süpürdü”, “Erdoğan tufanı”, “Türk halkından sonra para piyasaları da oyunu Erdoğan’a verdi. Türk Lirası değer” kazandı” şeklinde başlıklar kullandı.

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yunan Başbakan'dan dikkat çeken seçim değerlendirmesi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • BEYLER BEYİ 25 Haziran 2018 15:38 YAKINDA AB BİZDEN SORULACAK VE BİZDEN İZİNSİZ KARAR ALAMAYACAK BİLESİNİZ

    CEVAP YAZ 0 5

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro