eposta yazdır zoom+ zoom-

YSK kesin sonucu yarın açıklayacak

YSK kesin sonucu yarın açıklayacak

YSK, kesin cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını yarın ilan edecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-08-2014 11:41 - Güncelleme: 22-10-2015 11:06

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in seçimin iptali, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın ise seçim sonuçlarının erken açıklanması yönündeki başvurularını reddetti.

Kamer Genç, oy pusulalarının yasaya aykırı düzenlendiği iddiasıyla cumhurbaşkanı seçiminin iptali, Atilla Kart ise seçimin kesin sonuçlarının 15 Ağustos'tan önce açıklanması istemiyle YSK'ya başvurdu.

İki başvruyu da dün görüşen YSK, başvuruları reddetti. 

YARIN SONUÇLAR AÇIKLANACAK

YSK, kesin seçim sonuçlarını yarın ilan edecek. Seçilen adayın mal bildirimi, seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Anayasa ve Cumhurbaşkanı seçimi Kanunu'na göre, yeni cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

Cumhurbaşkanı seçiminin kesin sonuçları, YSK tarafından TBMM Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı makamına bildirilecek, kamuoyuna ilan edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak. 

Seçilen cumhurbaşkanı adına, YSK tarafından cumhurbaşkanı seçildiğine dair bir tutanak düzenlenecek. Bu tutanak, TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı tarafından verilecek ve aynı oturumda andiçme töreni yapılacak.

Bu oturum, eski cumhurbaşkanının görev süresinin dolduğu 28 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN YSK kesin sonucu yarın açıklayacak haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Eski ve Yeni 14 Ağustos 2014 13:32 Eskiden yani CHP Döneminde Cumhurbaşkanlarını ORDU açıklardı. Şimdi Seçim organı olan YSK açıklıyor. Eskiden Ordu seçerdi, Başa bir Paşa getirirdi. CHP liler ŞAK ŞAK yapardı. Aynı Mısırda Sisi gibi. Şimdi HALK seçiyor. CHP liler yuhalıyor. Var bee. Allaha şükürler olsun..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro