eposta yazdır zoom+ zoom-

Yıldırım'dan NATO'ya S-400 mesajı

Yıldırım'dan NATO'ya S-400 mesajı

Azerbaycan temasları kapmasında Azerbaycan'ın İctimai TV'ye açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Rusya'dan satın alınması planlanan S-400'lerin geçmişte Yunanistan'ın da aldığını ve NATO için tehlike oluşturmadığını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 30-08-2018 00:04 - Güncelleme: 30-08-2018 00:04

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Rusya'dan alınması planlanan S-400'lerin hiçbir NATO ülkesi için tehdit oluşturmadığını söyledi. Türkiye'nin sınırlarını koruma mecburiyetinde olduğunu ifade eden Yıldırım, Yunanistan'ın geçmişte aynı sistemi satın aldığını ve sorun oluşmadığını hatırlattı.

Azerbaycan temasları kapmasında Azerbaycan'ın İctimai TV'ye açıklamalarda bulundu. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tek kelime ile mükemmel olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ülkelerimizin, halklarımızın refahı için, huzuru için her iki devletim hükümetleri, meclisleri çok yakın çalışma içindeler. Önümüzdeki yıllarda bunu daha da ileri taşıyacağız. Çok büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Enerji projeleri, demiryolu projeleri, petro-kimya, rafineri projeleri. Bunlar sadece Azerbaycan için değil, Türkiye için değil bölge için çok önemli faaliyetler.

S-400 TEHDİT DEĞİLDİR

Alacağımız S-400 füzeleri hiçbir zaman NATO ülkesine tehdit değildir. Bizim kendi savunma ihtiyacımızı karşılamak içindir. Amerika verseydi, NATO'daki diğer Avrupa ülkeleri verseydi bir böyle bir yola gitmezdik. Bu tercihten ziyade mecburiyet olarak gerçekleşti.

DÜŞEN ROKET VE FÜZELERİ HATIRLATTI

Bunu ihtiyaç halinde caydırıcı amaçla kullanacağız. Özellikle Güney sınırımızdan gelen roketler, füzeler onları karşılamak, durdurmak için kullanacağız. Türkiye'nin bunun dışında başka bir niyeti olamaz. Yunanistan geçmişte bunu aldı. Yunanistan'da bir NATO ülkesi. Ona bir şey söylenmiyor. Türkiye alınca, niye aldın diye soru soruluyor. Türkiye egemen bir devlet, kararı kendi verir. Verdiği kararın da arkasında durur.

TÜRKİYE- ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ

Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ile Türkiye-Ermenistan ilişkilerini bir birinden ayrı tutmuyoruz. Yani Ermenistan'la ilişkiler düzelecekse önce Ermenistan-Azerbaycan arasındaki meseleler hallolması gerekiyor. Türkiye'de aynı zamanda ilişkileri düzeltmesi lazım. Aksi çok mümkün değil.

"KARABAĞ İŞGAL ALTINDA"

Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal etmiş durumda. Dağlık Karabağ sorununun çözülmesi lazım. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanması gerekiyor. AGİT, BM ve diğer birleşmiş mekanizmalar daha etkin çalışarak bu meseleyi çözmeleri lazım. Bunlar çözülmeden ilişkilerin normale dönmesini beklemek boştur, beyhudedir. Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi çok zordur.

BM YAPISINA İLİŞKİN ELEŞTİRİ

BM gittikçe etkisiz bir kurum haline dönüşüyor. Uluslararası sorunlara çözüm üretmekte artık çaresiz kalmaya başladı. Sebebi BM'nin yapısı. Bu yapıyla küresel barış sağlanamaz. Bu mekanizmanın mutlaka gözden geçirilmesi gerekiyor ki, bölgesel ve küresel barış kolayca sağlana bilsin."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yıldırım'dan NATO'ya S-400 mesajı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Korkut ateş 30 Ağustos 2018 03:57 Ben kimden ne alıp,ne satacağımi birine mi soracak arkadaş,açıkça böyle söylesene korkun mu var,korkunun ecele faydası yok.Adamlar ülkemizi bölüp parçalamak için yapmadıkları kalmadı hala da devam ediyorlar,biz hala yaltaklaniyor muyuz ne?Ya tam bağımsızlik, ya ölüm ötesi yok.

    CEVAP YAZ 0 0
  • Misafir 30 Ağustos 2018 08:23 diplomasi dilinde öyle dedi zaten ülke yönetiyor bakkal değil

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro