eposta yazdır zoom+ zoom-

Yerli otomobili üretecek şirket belli oldu!

 Yerli otomobili üretecek şirket belli oldu!

Bir süredir üzerinde çalışılan yerli otomobilleri üretecek şirketin adı sonunda açıklandı. Vestel'in gönderdiği açıklamaya göre yerli otomobil üretecek şirketin ismi Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ oldu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 30-06-2018 14:49 - Güncelleme: 30-06-2018 14:49

Türkiye’nin yerli otomobil girişimi ile ilgili detaylar belil olmaya devam ediyor. Mayıs ayında şirketin CEO'su belli olmuş ve bu koltuğa atanan isim Bosch'ta uzun yıllardır çalışan Mehmet Gürcan Karakaş olmuştu.

Şimdi yapılan bir duyuru ile yerli otomobili üretecek şirketin resmi ismi de ortaya çıktı. Yerli otomobili üretecek beş şirketten biri olan Zorlu Holding iştiraki Vestel, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği bir açıklama girişimin şirket ismini de ortaya çıkardı.

Vestel'in gönderdiği açıklamaya göre yerli otomobil üretecek şirketin ismi Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ oldu.

İşte Vestel'in KAP'a gönderdiği açıklama

2 Haziran 2018 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Türkiye'nin Otomobili Projesi'nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmasına karar verilen ve Şirketimizin %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak ettiği Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır.

VESTEL'İN PAYI YÜZDE 19 OLACAK: Vestel, 20 milyon TL sermayeyle kurulan ve yerli otomobilin üretiminden sorumlu olacak şirketin yüzde 19'una ortak olacak. Şirket yaptığı açıklama ile sermayenin kendine düşen payınının 4’te 1’ini yatırdı. Kalan kısmın da 3 ay içinde ödeneceğine dair resmi bildirimde bulundu. Vestel’in toplam yatırımı süreç tamamlandığında 3 milyon 800 bin TL olacak.

YERLİ OTOMOBİLİ KİM GELİŞTİRİYOR? : 2 Kasım 2017'de imzalanan protokol ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu bir araya gelerek Ortak Girişim Grubu'nu kurdu. Daha sonra yüzde 5 hisse ile bu Ortak Girişim Grubu'na TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) de katıldı. Yani şu an Ortak Girişim Grubu'nda 6 ortak bulunuyor.

Kaynak: Teknolojioku

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yerli otomobili üretecek şirket belli oldu! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 01 Temmuz 2018 01:27 ÜRETEMEYIZ,hadi ürettik KIME SATICAZ, ic pazar tamam, DIS ÜLKELER ALMAZ, kalite Mercedes olsa, Fiyatida ayni olur ki bende dahil gider bildigim Mercededi alirim. Fiyati düsük satamYiz cünkü biz Almanya Jsponya gibi Devlet tesvikiyle CalisamYiz. Keske Teknolojiye yavas yavas girseydik

    CEVAP YAZ 10 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro