YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017 10:54 - Güncelleme: 14 Kasım 2017 10:55

Yerli arabada dikkat edilmesi gerekenler

Zorlu, Turkcell, BMC, Kıraça Holding ve Anadolu Grubu’nun yerli otomobili üreteceğini duyurmasıyla toplumun gündemi çok uzun zaman sonra doğru düzgün bir konuya kilitlendi fakat dikkat edilmesi gereken önemli 3 farklı husus gözden kaçmakta.

İlki yerli otomobilin nerede üretileceği. Yerleşke seçerken ilk amaç bölgeyi kalkındırmak, işsizliğin yoğun olduğu bir yerde istihdam sağlamak olmamalı. Şehrin ihtiyacına göre yatırım değil aksine yatırıma göre şehir seçilmeli.

Milli aracın satışını kolaylaştıracak, lojistik hizmeti sağlayabilecek, kalifiye çalışan ihtiyacı çekilmeyecek bir yer seçilmeli.

Denize yakın olmalı. İhracat hedefsiz araç üretimi düşünülemez.

Deprem ve terör riskinin yoğun olduğu bölgelerden uzakta olmalı. Yumurtaların tamamının aynı sepete konmaması için, İstanbul ve Marmara bölgesi dışında bir yer belirlenmeli.

İkinci husus, ön talep sisteminin oluşturulması. Henüz üretilmeden, üretilmesi durumunda

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği(ASKON) en az 5 bin adet,

Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) 5 bin adet,

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) 1000 adet,

Mersin Girişimci İşadamları Derneği 200 adet,

Sivas Belediyesi 100 adet,

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise 25 adet satın alacağını duyurdu.

Güzel bir kampanya başlatılması durumunda hem bireysel taleplerle hem diğer iş insanları derneklerinin katılmasıyla hem de kamuya yeni alınacak araçların yerli olmasıyla birlikte tahminen 100 binin üzerinde ön sipariş gelecektir. Bu sebeple tıpkı Elon Musk’ın yaptığı gibi araç başına biner dolar kaparo alınmalıdır. Böylelikle hem yatırımcılara motivasyon sağlanır hem de maddi ihtiyacın bir bölümü de karşılanmış olur.

Endişe duyduğum son nokta ise bu güzel yatırımın siyasileşmesi. Parti bağımsız bir anlayış olmalı bu süreçte. Toplumun sadece yarısının ilgi göstereceği bir proje ölü doğar. Bu sebeple böylesi önemli bir girişim siyaset malzemesi yapılmamalı. Muhalefet kıskançlık göstermeksizin desteklemeli ve sahip çıkmalı, iktidar ise ayrıştırıcı bir övünç içerisine girmemeli. Sonuçta satışa çıkacak ilk pazar, 80 milyonluk nüfusuyla Türkiye’dir.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yerli arabada dikkat edilmesi gerekenler yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro