YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2013 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 19:36

Yerel Seçim Sistemine Reform Gereği

Memlekette herkesin konuştuğu problemlerin dışında, kimsenin konuşmadığı sorunlar da var. Kimsenin konuşmamasının sebebi, kimsenin farkında olmaması değil, çok fazla insanın işine gelmemesi.

Örneğin ihaleye karıştırılan fesatların, gündemde çok uzun süre tutulmamasının sebebi, diğer partilerin, kendi partilerine mensup belediye başkanlarının da aynı kirli işlerle iştigal olmasıdır.

Belediye başkanının herhangi bir partinin mensubu olması kadar abes bir durum var mıdır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı neden bir parti üyesi olmak zorundadır ki? Gelin birlikte, belediye başkanlarının parti mensubu olmasının zararlarını gözden geçirelim.

Eğer bir belediye başkanıysanız ve herhangi partinin desteği üzerinizdeyse,  yaptığınız  yolsuzluk sonrasında size sahip çıkan koskoca iktidar veya muhalefet partileri vardır. Kolay kolay yargılayamazsınız. Hadi yargıladınız suçlu bir belediye başkanını. Peki ona ideolojik bakış açısıyla oy veren insanları ikna edebilir misiniz?

Bugün Kadir Topbaş, bir suça karışsa, ona oy verenlerin kaç tanesini Sayın Başkanı eleştirebilir. Ben Kadir Bey’in herhangi bir suç işlediğine inandığım için bu örneği vermedim. Hakkında bir dava varmıdır, varsa hangi aşamadır bilmem. Kendisin İstanbul’u nasıl yönettiğine dair bir kanaatim vardır ama yasa dışı herhangi bir şey yapmış mıdır, yapmamış mıdır herhangi bir malümatım da yok. Aynı durum İzmir Belediyesi için de geçerlidir. Buradaki örnek isimler değildir. Durumdur. Hangi belediye olursa olsun, belediye başkanı partili olduğu sürece ona oy verenler, ideolojik sebeplerden ötürü çoğu zaman belediye reisine sahip çıkacaktır. “CHP’li Belediye Başkanı yapmaz öyle şey. Ak Parti haram lokma yemez. MHP bu milletin malına sahip çıkar, mülke göz dikmez” gibi ifadeler, belediyeyi yönetenleri adeta bir zırh gibi koruyacaktır.

Bugün bir belediye ile ilgili hukuki bir işlem başlatılsa, soruşturmanın siyasi olduğunun açıklanması dakikalar alır.

Peki belediye başkanlarının, tıpkı Cumhurbaşkanı gibi partilerden bağımsız olması bize neyi kazandırır? Belediye başkanlığı yapmak için gerekli koşullardan bir tanesi de daha önce hiç bir partinin mensubu olmamak olursa, belediyelerimiz ne kazanır?

Her şeyden önce siyasi partiler bu kadar zengin ve bu kadar güçlü olamazlar. Daha zayıf bir yapıları olur. Gelir kaynaklarının büyük kısmını yitirirler.

Belediyelerin yapacakları yolsuzluklar, tüm siyasi partilerin ortak sorunu haline gelir.

Yargı, belediyeyi denetlerken herhangi bir endişeye kapılmaz.

İnsanlar ideolojiye değil, hizmete oy verirler. Bireyi seçmiş olurlar ve kendini partisi olmadan kanıtlayan kişi gerçekten seçimi hak etmiştir.

Holding sahipleri, dev firmalar siyasetçilerin etrafında bu kadar çok dolanmazlar. Bu denli destek vermezler. Dolayısıyla şirketlerin tarafgir tutumu ve siyasi hali değişir.

Kamu ihaleleri daha adil olur.

Dediğim gibi, belediye başkanı seçilebilmenin ön şartı, daha önce hiç bir partiyle ilişki kurulmaması olmalıdır.

Bu durum çok konuşulmaz, hatta hiç gündeme gelmez. Tıpkı millet vekili maaşlarına yüzde 50 zam yapılırken tüm millet vekillerinin uzlaşı içerisinde olması gibi, bu konuda da siyasetçilerimiz mutabıktır. Bu fikir sizin de aklınıza yattıysa, bu yazıyı paylaşın. İnsanlar talep etsin. İdeolojik kavgalar ve güç kavgaları bir nebze olsun azalsın..

twitter.com/umitsamimi

umitsamimi@gmail.com
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yerel Seçim Sistemine Reform Gereği yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro