YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2015 23:18 - Güncelleme: 21 Kasım 2015 23:24

Yemin Şovu Sorunu Çözer mi?

Düşünün ki önümüzdeki yasama yılında Ak Parti, yeni anayasa çalışmalarında milletvekilliği yemin metnini “Türk Milleti” yerine “Türkiye Milleti” haline dönüştürmek istediğini. Bu iktidarın gündeminde var mı yok mu bilmiyorum fakat olabileceği üzerinden değerlendirme yapmak istiyorum.

Leyla Zana’nın 7 Haziran seçiminde gerek duymadığı fakat 1 Kasım seçimleri sonucunda yaptığı “Yemin Şovu” sonrasında, yeni anayasa yemin metnindeki olası değişikliğe milliyetçilerin nasıl tepki vereceğini tahmin edebiliyor musunuz?

Hayatım boyunca haksızlıkla mücadele eden birçok insanla tanıştım ve onları hep daha yakından tanımak istedim. Onlar sorunları krizle, şiddetle, şovla değil meşru zeminde, akılcı yollarla, medeni tartışmalarla çözmeyi tercih ettiler. Kimsenin ön yargısını almadan, kimsenin kalbini kırmadan, insanlara nedenleri anlatarak doğrularını aktardılar.

Niyeti çözüm olanların 91 yılındaki “Leyla Zana’nın Yemin Şovu” sonrasında yaşananlardan zaten ders çıkarması gerekirdi zaten. O dönem Turgut Özal’ın sorunun çözümüne karşı duyarlı tavrı ve samimi çabasını heba etmekten başka neye yaradı bu şov?  Sorunun çözümüne hangi katkıyı sağladı, hangi önyargıları oluşturdu?

Türk ve Kürt solunun temel sorunu, dikta ederek istediğini yaptırma geleneği. Sokaklara çıkıp, etrafı yıkıp, güvenlik güçlerine molotof atıp daha sonra yapılan müdahaleyi “Mağdur Edebiyatı” ile kullanmak. Yemin metninin neden değiştirilmesi gerektiğini ne kadar anlattınız, nasıl olması gerektiği ile ilgili ne kadar çalışma yaptınız diye sorsanız verecek cevapları yoktur ama bugün sokaklarda “Faşist Devlet” cümleleri kurarak kendilerine mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar.

CHP defalarca HDP’ye yönelik sıcak temaslarda bulundu, samimi mesajlar yolladı. HDP’liler meclise girdikten sonra CHP ile birlikte konu ile ilgili ortak bir çalışma yapabilecekken neden meclise girmeden böyle bir şova gerek duyuldu?

Ben de yemin metninin değiştirilmesi gerektiğine inananlardanım ama bugün Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı şehirlerin caddelerinde, sokaklarında insanların yaşadığı evlerin yanında hendek kazanlar varken, barikat kuranlar varken, masum insanlar PKK terörü sebebiyle hayatlarını kaybetmeye devam ediyorken HDP’lilerin gündemi “Milletvekili yemin metni” mi?

7 Haziran’da rahatlıkla ettiğiniz yemini bugün biran önce tekrar edip, tüm bu sorunların çözülmesi için çaba sarf etmek yerine meclise girmenin önünü kendi kendinize neden kapatıyorsunuz?

Artık sloganlardan kurtulup, entelektüel çalışmalara yönelmeliyiz. Sorunların çözümü için kriz çıkarmak yerine, medeni şekilde konuşmayı, anlaşmayı öğrenmeliyiz.

Aksi durumun sonuçları ortada..
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yemin Şovu Sorunu Çözer mi? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro