eposta yazdır zoom+ zoom-

Yaman Tüzcet kimdir öldü mü eşi Günnur Tüzcet duyurdu

Yaman Tüzcet kimdir öldü mü eşi Günnur Tüzcet duyurdu

Türk tiyatrosunun efsane ismi Yaman Tüzcet, 76 yaşında hayatını kaybetti. Tüzcet'in ölüm haberini eşi Günnur Tüzcet duyurdu. Peki Yaman Tüzcet kimdir nereli? Yaman Tüzcet hangi filmlerde oynadı? İşte usta isme dair merak edilen her şey

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-10-2018 14:26 - Güncelleme: 11-10-2018 14:26

Türk tiyatro dünyasının ünlü yönetmeni, oyun yazarı ve oyuncusu Yaman Tüzcet, 76 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir Avusturalya'da yaşayan efsane ismin ölüm haberini eşi Günnur Tüzcet duyurdu.

Günnur Tüzcet sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, 'Ben Günnur Tüzcet, üzülerek bildirmek isterim ki Sevgili esim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu istanbul'a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılmasi için."ifadelerine yer verdi.

Oyuncular Sendikası da Twitter hesabında "Usta oyuncu Yaman Tüzcet’i kaybettik, çok üzgünüz. Başımız sağolsun" derken, çok sayıda sanatçı dostu da sosyal medyada ölümünden duydukları üzüntüyü paylaştı. Tiyatro oyuncusu Enis Fosforoğlu da "Dost,adam, sanatçı Yaman Tüzcet'i yitirdik... Avustralya'da yaşıyordu.Yavaş yavaş güzel insanları bitirdik!" diye yazdı.

YAMAN TÜZCET KİMDİR?: 1942 yılında İstanbul'da doğan Yaman Tüzcet, konservatuarda tiyatro okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller oynadı. 1971 ve 1972'de TRT İstanbul Radyosu'nda Yılbaşı Gecesi Özel Eğlence programlarını sundu. TRT için, 1976'da Dolmuş Show (4 bölüm) ve 1978'de Minik Dünya'yı (15 bölüm) yazdı, sundu ve oynadı.

1979'da Avustralya'ya gitti. Melbourne'de 3 Avustralya tiyatrosunda oynadı. Ron Brown'un The Jury yapımında başrol oynadı. Birçok radyo, sahne, televizyon ve film çalışması yaptı.

1987'de Türkiye'ye döndü ve TRT 2'ye Apti ile Fatoş (26 bölüm) dizisini yazdı, dizide Ayşen Gruda ile başrolleri paylaştılar.

1992'ye kadar eğlence yerlerinde tek başına ve Yasemin Yalçın ile 2'li; Müjdat Gezen, Cenk Koray, Ayşen Gruda ile toplu komedi gösterilerinde yer aldı. TRT 1 özel eğlence programlarında Ayşen Gruda ve Yasemin Yalçın ile sürekli komediler yazdı ve oynadı.

Amerikalı yönetmen Leo Eaton'un Türkiye'de çekilen Time Line adlı dizisinde rol aldı.

Yusuf Kurçenli'nin ödüllü Karartma Geceleri önemli filmlerinden biridir.

Yaman Tüzcet, 1992-1997 arası TRT 1 Hafta Sonu programının kısa güldürülerini yazdı ve partneri Zeki Yurtbaşı ile 6 yıl boyunca her hafta canlı yayında oynadılar.

1998'de Orhan Oğuz'un yönettiği Delikanlı dizisinde Erdal Özyağcılar ve Nurseli İdiz ile önemli rolleri paylaştılar.Kartal Tibet'in Sosyete Şaban'ı, Tunç Başaran'ın Abuzer Kadayıf'ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı.

1999'da Steve Barron'un Arabian Nightsadlı dizisinde İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile karşılıklı oynadı. 

2000 yılında İstanbul'da Müjdat Gezen'in sahneye koyduğu 7 Kocalı Hürmüz müzikalinde Laz Koca karakterini canlandırdı.

2001'de Haldun Dormen'in Bir Kış Öyküsü müzikalinde rol aldı. Aynı yıl TRT 2'de Satırarası programının güldürü bölümlerini sundu. Avustralya'ya döndü. 

2002'de Ekrandaki Mürkçemiz (Bilge Karınca); 2009'da Bir Aktörün Serüvenleri ve Ay Mandalina (MitosBoyut) adlı kitapları yayınlandı. 

2009-2010 sezonunda Yaşasın Deliler! adlı tek kişilik güldürüsünü Kadıköy'de Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda sergilemek için yurda döndü.

Yaman Tüzcet'ten kahreden haber! Eşi sosyal medyadan duyurduYaman Tüzcet'ten kahreden haber! Eşi sosyal medyadan duyurduYaman Tüzcet'ten kahreden haber! Eşi sosyal medyadan duyurduYaman Tüzcet'ten kahreden haber! Eşi sosyal medyadan duyurduHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yaman Tüzcet kimdir öldü mü eşi Günnur Tüzcet duyurdu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro