Volkswagen 28 bin aracı hurdaya çıkardı

Emisyon skandalı nedeniyle zor yıllar geçiren Volkswagen, ABD'de 335 bin dizel aracını skandal sonrası yapılan anlaşma gereği geri aldı.

Volkswagen 28 bin aracı hurdaya çıkardı

Emisyon skandalı nedeniyle zor yıllar geçiren Volkswagen, ABD'de 335 bin dizel aracını skandal sonrası yapılan anlaşma gereği geri aldı. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Volkswagen, 7.4 milyar dolar karşılığında geri aldığı bu araçları ABD'nin farklı bölgelerinde açtığı devasa otoparklarda tutuyor. Volkswagen'in 2019 yılında ABD'de bu satın alımlara devam edeceği kaydedildi.

Volkswagen 28 bin aracı hurdaya çıkardı

Volkswagen skandala neden olan dizel motora sahip araçlarını geri almak için ABD'de bugüne kadar toplam 7,4 milyar dolar harcadı. Şirket, satın aldığı 335 bin araçtan 13 bin tanesini tekrar sattı. Volkswagen, yaklaşık 28 bin aracı ise hurdaya çıkardı. Hurdaya çıkardığı ve sattığı araçlardan sonra Vokswagen'in elinde yaklaşı 294 bin araç kaldı.

Volkswagen 28 bin aracı hurdaya çıkardı

Volkswagen, bu araçları depolamak için Detroit'in banliyölerindeki futbol stadyumu ve California'da çölün ortasındaki arazi gibi yerlerde 37 tane otopark kurmak zorunda kaldı. Volkswagen sözcüsü Jeannine Ginivan yaptığı açıklamada araçların uzun vadeli kalitelerini kontrol ettiklerini ve araçların düzenleyici kurumlardan onay aldıktan sonra tekrar satışa sunulacağını söyledi.

Volkswagen 28 bin aracı hurdaya çıkardı

Volkswagen, ABD'deki düzenleyici kurumların ve araç sahiplerinin taleplerini karşılamak için toplamda 25 milyar dolardan fazla ödeme yaparak 500 bin aracı toplayacak. Satın alımların 2019 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro