07 Ekim 2015
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  19°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,96
 • EURO3,33
 • ALTIN718,00
 • BIST 10077258,59
Yazıyı Yazdır

YAZARLAR

Vatana ve Ata'ya ihanet edenler

28 Temmuz 2010 Çarşamba

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Ordu’da düzenlediği mitingde, Başbakan için öyle sözler etti ki!.. Yerin dibine girdim!.. Ülkemin Başbakan’ın, o sözleri ettirmemesini, o sözlere haklılık kazandırmamasını ne çok isterdim!.. İşte Kemal Bey, Başbakan için söylediklerinden satır başları:

 

“Sen vatana ihanet ettin mi, etmedin mi? Önce onun cevabını ver bakalım. Recep Bey'e Ordu Meydanından hatırlatıyorum: Dubai'de, Ali Babacan, attığı imza ile Türkiye'ye ihanet etti mi etmedi mi? O senin Bakanın mı, değil mi? Sen bir milyar dolara Türkiye'yi pazarlamaya kalkıyorsun, sonra kalkıp ihanetten bahsediyorsun. Sen ülkeye ihanet ettin, ülkeye... Recep Bey'e bir şey daha söylüyorum: Korkmuyorsan ihanetin belgesini açıkla. Niye gizliyorsun Dubai anlaşmasını? Bir milyar dolara ülke pazarlanır mı? Plan Bütçe Komisyonunda söyledim: ‘Sayın Bakan, sen bunu imzalarken Başbakan'ın haberi var mıydı, yok muydu?’ Verdiği cevap şu: 'O anlaşmayı biz imzaladık. Hükümetin haberi vardı.' Bunlar, ülkeye ihanet ediyorlar. Recep Bey'e sesleniyorum: Çık televizyonlara milletin karşısına, de ki 'Dubai'de biz anlaşma imzalamadık.' De ki, ben, senin yakana o anlaşmayı iliştireyim.”

 

Başbakan’ın, 1 Ekim 2002’de Amasya’da, 20 Ekim 2002’de Mersin’de, 25 Ekim 2002’de bir televizyon konuşmasında, Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıracaklarının sözünü halka verdiğini, 24 Kasım 2002’de bir konuşmasında ise “Bir yıl süre ile dokunulmazlık bizim gündemimizde yok” dediğini söyleyen Kemal Bey, dün de, konuk olduğu NTV kanalında Murat Akgün’ün sorularını yanıtlarken, herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi ve hareket etmesi gereken sözler etti!.. Kemal Bey’in o sözlerinden birkaç tümce şöyle:

 

AKP çözüm üretemiyor. Çünkü ülkeyi yönetme yeteneğini kaybetti. AKP sorunların çözen deği, sorun üreten bir parti konumuna gelmiştir. Ordu, belli kişilerce yeniden dizayn edilmek isteniyor. Bu yöntem, hükümetin dışında yapıyormuş gibi bir hava yaratılarak yapılmak isteniyor. Geçmişte darbe yapılıyor diye insanları içeri aldınız. Bir komutan çıkıp e-muhtırayı koyuyor, ‘Bunu ben yazdım’ diyor. Siz bu komutanla kanka oluyor, gizli görüşüyorsunuz. Ne devletin arşivlerinde ne de başka bir yerde görüşmeye dair tutanaklar yok. O e-muhtıra,  AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için konulmuştur. Sayın Erdoğan’la Sayın Büyükanıt iş birliği yapmıştır. Ben 27 Nisan gecesi hiçbir yerde olabilirdim. Siz neredeydiniz? Neden savcıları harekete geçirmediniz? Dolmabahçe’de ne konuştular? Yapılan görüşmeler devletin arşivinde yoksa çıkar işbirliği vardır. O işbirliğini açıklasınlar. Bunlar bölme ve sorun yaratma üzerine politika üretiyorlar. Sayın Başbakan neden korkuyor barajı indirmekten? Lafa gelince mangalda kül bırakmıyor, Milli İrade diye. Hani nerede milli irade?”

 

Kemal Bey, NTV’de, Ordu’daki, “Bunlar vatana ihanet ediyorlar” sözlerinden ötürü Başbakan’ın dava açtığını öğrenince, “Başbakan’a çok teşekkür ederim” dedi, “Dubai’deki anlaşmayı, Dışişleri Bakanlığı'ndan istedim. Bana gelen bilgi, ‘Bu anlaşma gizlidir, size veremeyiz.’ Ben şimdi o anlaşmayı mahkemeye getireceğim. Bir ekonomik anlaşmanın içine siyasi koşul koymak vatana ihanettir. Ben susmayacağım. O anlaşmayı Başbakan’ın yakasına iliştireceğim” tümcelerini ekledi.

 

Hepsi çok ciddi sözler. Başbakan’dan ve AKP’den gelecek yanıtlar sert olacak, siyasi gündem daha da gerekecek…

 

Başbakan’la Büyükanıt arasında 4 Mayıs 2007’de Dolmabahçe’de gerçekleşen görüşme artık “mezara kadar” gitmemeli, halkla paylaşılmalı… Başbakan da, Büyükanıt da konuşmalı... Konuşmazlarsa, Kemal Bey’in “O e-muhtıra,  AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için konulmuştur. Sayın Erdoğan’la Sayın Büyükanıt iş birliği yapmıştır” sözleri geçerlilik kazanacaktır.

 

Bir dönem, AKP iktidarına karşın, geniş halk kitleleri tarafından sahiplenilen önceki Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, bu gibi sözlerle anılıp yerilmesi üzücü bir olay!..

 

Ancak… Kemal Bey’in doğruları, ülke gerçeklerini halkın anlayacağı sözcük ve tümcelerle dile getirdiği de yadsınamaz…

 

Ama… Kemal Bey’in unuttuğu, bilip söylemek istemediği gerçekler de var…

 

Onlardan bir ikisini sıralayayım ve sorayım: Kemal Bey’in, ülkeye ihanet ettiklerini seslendirdiği AKP’nin ve AKP iktidarının başı Başbakan’ın siyasi yasağını kaldıranlardan biri CHP’nin bir önceki Genel Başkanı Deniz Baykal değil midir? Deniz Baykal da, vatana ihanet etmiş olmuyor mu? Böyle birini, CHP’de tutmak vatana ihanet sayılmaz mı?..

 

Türkiye’ye ihanet etmekle yerilen AKP ve AKP’nin siyasi kadroları gökten zembille inmediler. Onları, siyasi yaşamımıza katıp iktidar yapanlar da, vatana ihanet suçunu işlemiş olmuyorlar mı? AKP’nin felsefesini, varoluş nedenini, AKP kadrolarının hedeflerini bilen aydınlar, yazarçizerler, demokratik kitle örgütleri, dernekler, sendikalar, siyasi partiler vs gece gündüz demeden halka anlattılar mı, halkı aydınlattılar mı?..

 

Vatana ve Ata’ya ihanet edenleri öncelikle buralarda aramak doğru olmaz mı?..

Yazarın Diğer Yazıları
  Haberleri sitene ekle
  Yükleniyor...