YAZARLAR

Osman DİYADİN

Osman DİYADİN

o.diyadin@hotmail.com @diyadinosman rss Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017 17:25 - Güncelleme: 16 Mart 2017 12:33

Uzun ince bir yolda...Canikli' nin yürüyüşü!

Türkiye kritik bir süreçten geçerken, hükümetin bu süreci başarılı şekilde atlatabilmesi için büyük mücadele içine giren önemli aktörler var…

Bu aktörlerden biri de Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli…

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 2023 Türkiye’si için belirlediği yol haritasının ve hükümet başarısının görünmeyen en önemli kahramanlarından biri o…

Yükü çok ağır…

TBMM ile ilişkiler…

KHK’ler hazırlanması…

Reformların ve yatırımların koordinasyon ve izlenmesi…

Yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi…

Önemli bir sorumluluğu üstlenmek…

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı (SPK),

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) gibi…

Ülkenin can damarı  riskli tüm kuruluşlarının  bütün sorumluluğunu üstlenmek, her baba yiğidin harcı değildi…

Bütün bunların yanında Karadeniz milletvekili olarak yöre halkının beklentilerine karşı sorumluluğu...

Çünkü yöre halkının en önemli geçim kaynağı fındığın ve üreticisinin korunup kollanmasının yükü de omuzlarında..

İşte tüm bunların altından alnının akı ile kalkmak Ziya Paşa’nın “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” sözünün karşılığından başka bir şey olabilir mi?

Başbakan Yardımcısı, Giresun milletvekili Nurettin Canikli siyaset tarzı ile çok farklı bir isim…

Çalışkan, mütevazi, sakin ve  kendinden emin ciddi bir devlet adamı.

Hem iyi bir ekonomist..

Hem iyi bir maliyeci..

Hem iyi bir siyaset bilimci…

Hem de iyi bir sosyolog…

O nedenle de 2002 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beyin takımının hiçbir kırılma yaşamadan dimdik yer almasını bilen en önemli oyuncularından biri konumunda...

15 yıldır hizmet noktasında  'Uzun ince  bir yolda yürüyen mütevazi bir adam" olarak yaptığı işlerde arkasında  ‘ACABA’ bırakmamak kolay değil..

Canikli geride bıraktığımız hafta Ordu, Giresun ve Trabzon’da hemşehrİleri ile buluştu...

Trabzon programını takip etme fırsatı buldum…

TTSO’da iş adamları ile bir araya geldi.

Ardından KTÜ Öğrenci Konseyi’nin ekonomi zirvesine katılarak önemli açıklamalar yaptı. Daha sonra partililerle bir araya gelerek  referandum ile ilgili görüşlerini açıkladı..

Şunu öncelikle söylemek gerekir ki oluşturduğu ekibi ile  hem yerel hem de genel gündemi  çok iyi takip ettiğini bütün programlarında gördük..

Yerel gündem ile ilgili olarak  tabi ki haklı olarak yaklaşan sezona doğru fındık üreticisinin gözü ondaydı…

Çünkü fındık artık uluslararası bir ürün...

Üzerinde son yılarda spekülasyon yapılan ülke ekonomisine önem bir döviz girdisi sağlayan bir ürün.

Canikli neler söyleyecekti… 

                                                 ***

FINDIKTA KİMSE OYUN OYNAMASIN…

Kafalardaki soru işaretlerine karşı üreticinin gönlünü ferahlattı.

Dedi ki; “Mağduriyet yaratabilecek düşük bir fiyatın oluşmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Çünkü oyunu çok iyi gördüğünü açıklamaları ile gösteriyordu;

“Bir önceki sezondan hemen önce de yine fındık fiyatı üzerinden bir takım oyunlar, spekülasyonlar yapıldığına şahit olduk ve gerekli müdahaleyi yaptık. Sezon üreticimizi de memnun edecek şekilde bir fiyatla sonuçlandı. Yine son günlerde fındığın fiyatında aşağıya doğru bir gidiş var. Bunun nereden kaynaklandığını araştırıyoruz..”

Peki ne planlanıyor;

 “Eğer normal piyasa şartları ve arz talep dengesi dışında dışarıdan müdahalelerle piyasa şartları bozularak fındığın fiyatı bu noktaya geliyorsa, elbette buna yönelik kararlı adımlar atacağız. Üreticimizi mağdur edecek bir fiyat ortaya çıkarsa geçmiş dönemlerde olduğu gibi gerekli müdahaleyi yapacağız. Şartlar oluşursa müdahale alımı da dahil olmak üzere her türlü müdahaleyi yapacağız. Temel kriterimiz fındık üreticimizin mağdur edilmemesi esası üzerine kurulu.”

Canikli’nin üreticiyi rahatlatan nokta sözü hiç kuşkusuz “Gerekirse alım dahi biz yaparız…”

Bu açıklama fındık üzerinde oyun oynayanların gardını düşürecektir…

Yani saha boş değil!..

Devlet hazır kıta bekliyor!..

Başbakan Yardımcısı Canikli fındık üreticisinin hakkını, hukukunu koruma konusunda en az üretici kadar hassas bir noktada..

Canikli sadece söz söylemediklerini, icraat yaptıklarını da 15 yıllık fındık politikasını örnek göstererek rakamlarla anlattı.

 “15 yıllık dönemde hiçbir üreticimiz mağdur edilmedi. Bakın 2002 yılında fındığın fiyatı 90 centti. Bugün 3 dolar civarında. Ve o zaman bütün üretici örgütlerinin bizden talebi fındık fiyatını 1.2 dolara getirin ve orada sabitleyin şeklindeydi. Nereden nereye geldik. Bugün üreticimizi rahatsız eden fiyat seviyesi 3 dolar civarında. Üreticimizle oturup konuşacağız.. Ve sezona girerken inşallah mağduriyet oluşturacak düşük bir fiyatın oluşmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Üreticiye sahip çıkma noktasında ok önemli açıklamalar..

Başbakan Yardımcısı Canikli’ye açıklamalarını takip eden yanımızdaki bir üreticinin  ‘İyi ki varsın bakanım.Sağ olun’  şeklindeki sözleri her şeyi anlattı aslında..

Şu bir gerçek ki fındığın anavatanı olan Giresun’un Milletvekili olarak da Başbakan Yardımcısı Canikli bir fındık üreticisi vatandaş gibi duyarlı…Neyin ne olduğunu çok iyi bilmesi üretici adına için büyük bir şans, oyun oynayanlar için bir kabus…

Çünkü üretici ile aynı dili konuşan bir  adam  Nurettin Canikli…

                                       ***

Yazımın başında belirttiğim gibi Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli  görev ve sorumluluk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın  kilit adamlarından biri…

Böylesine zor bir süreçte son derece stratejik  kurumların sağlıklı ve başarılı şekilde yürütülmesinin sorumluluğunu üzerine alması hiç bir tartışmaya mahal vermeden arkasında olumsuz iz bırakmadan yolunda yürümesi  çok önemli...

Kuşkusuz hem referandum hemde Avrupa ile yaşanan kriz noktasında da görüşleri önemli.

Referandum için ne düşünüyor? Yeni sistem ve tek adam eleştirileri karşısındaki düşünceleri neler?

Kılıçdaroğlu’nun yalan söylediğinin altını çizip çarpıcı sözler kullanırken ‘ŞER ODAKLARI’ tabirini kullanıyor.

Dinleyelim:

DİZİLMİŞLER HAYIR SIRASINA…

“Muhalefetin, hayır cephesinin söylediği her şey yalan. Yalanı öyle etkili bir şekilde söylüyorlar ki... İnsanın bir şekilde kıyısından, köşesinden yalan söylediği belli olur, kızarır, bozarır, bir şeyler olur. Bunlar hiç renk vermiyor. Kılıçdaroğlu ve ekibi, ekibi de biliyorsunuz ne kadar şer odağı varsa hepsi yanında PKK'sından, HDP'sinden, DEAŞ'a kadar 'hayır' kampanyası yürütüyor. FETÖ bir taraftan, Hollanda, Almanya, hepsi beraber dizilmişler sıraya”

CHP  OLAMAZ MHP OLABİLİR…

Yeni sistem noktasında ise çarpıcı bir CHP ve MHP analizi de yapıyor:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Kılıçdaroğlu ve ona benzer, milletin değerleriyle alay eden, onlara önem vermeyen hiçbir siyasi partinin, hiçbir mensubu kesinlikle Cumhurbaşkanı olamaz.. O sistemde Kılıçdaroğlu gibiler hiçbir zaman cumhurbaşkanı olamaz ama mesela MHP Genel Başkanı bu sistemde cumhurbaşkanı olabilir. Çünkü milliyetçi muhafazakar bir taban üzerine kurulu bir siyasi söylemi ve uygulaması var yani, bu milletin çoğunluğuna hitap edebilir.”

Peki son günlerin en büyük krizi haline gelen Avrupa’daki Türkiye karşıtlığı neden?

Canikli, Avrupa'nın son tavır ve yaklaşımlarıyla kendi ipini çektiğini ve böylece çöküşün başladığına dikkati çekerken yine önemli tahliller yapıyor;

“Avrupa'yı Avrupa yapan değerlerin hepsi ayaklar atına alınmıştır, Avrupa tarafından katledilmiştir. Hollanda'da yaşadığımız hadise budur, tam bir eşkıyalıktır ve artık orada orman, dağ kanunları geçerlidir. Hukukmuş, insan haklarıymış geçiniz... Bundan sonra biz Avrupa'nın çöküşünü izleyeceğiz. Avrupa ağır hasta bir adamdır. Türkiye değil, Türkiye daha yeni ayağa kalktı, kafasını kaldırdı, bütün haşmetiyle etrafına bakıyor, tıpkı devraldığımız mirasın sahipleri gibi. Daha da güçlenerek inşallah çıkacak."

İşte Başbakan Yardımcısı Canikli’nin Karadeniz turunda öne çıkan söylemleri bunlar…

Hiç tartışmasız her biri çok önemli…

Şu bir gerçek ki Başbakan Yardımcısı Nurettin  Canikli hükümetin ’Akil’ bir adamı da..

Çalışmalarının reklamının yapılmasını benimsemeyen , fazla öne çıkmayı, övülmeyi hiç sevmeyen (inanın bu yazıdan da rahatsız olacaktır), sadece işini yapmakla mükellef mütevazi  kalmayı ilke edinen bir devlet adamı kişiliği ile takdir topluyor..

Dedik ya..

“İş bilenin kılıç kuşananın..”

Canikli işini çok iyi biliyor..

Görülen o ki 15 yıldır ortaya koyduğu  sözde değil özde duruş ve birikimleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 Türkiye’sinin kilit isimleri arasında  Nurettin Canikli yer alacaktır..

Hem liderine, hem milletine hem de devletine “TAM SADAKAT, TAM VEFA” gösteren örnek bir devlet adamı olarak milletin huzurunda..

Mevlana’nın güzel bir sözü var

Diyor ki;

“Mum olmak kolay değildir.

Işık saçmak için önce yanmak gerek.”

İşte Nurettin Canikli ve onun gibiler  duruşları  ile bu  büyük devletin "IŞIK SAÇAN" adamlarıdır.. 

Allah yollarını açık etsin...

                                    

GÜNÜN SÖZÜ…

Bugünkü kavga Haç ile Hilal’in kavgasıdır…

Açın gözünüzü!..

Ne diyor Mehmet Akif;

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor..

 

 

 

 

 

 

 
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Uzun ince bir yolda...Canikli' nin yürüyüşü! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • ünal ünaloğlu 16 Mart 2017 14:58 Osman Diyadin kardeşim ne güzel anlatmışsın sayın CANİKLİ yi KHK leri, fındığı vb.ama ne hikmetse hepinizin sesi kısıldı(internet haber yazarları) susçsuz yere işten atılan fetocu diye damga yiyen vatanı için gözünü kırpmadan can verecek ve 15 eylül gecesi sabaha kadar ordan oraya koşan 3 aylık çocuğuna mama parası bulamayan bez parası bulamayan devlet millet aşığı insanları memurları unuttunuz birde onların hakkında yazın bakalım

    CEVAP YAZ 0 2
REKLAM
Osman DİYADİNDİĞER YAZILARIOsman DİYADİN
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro