eposta yazdır zoom+ zoom-

'Utanmazlık markası Acun' davası sonuçlandı

'Utanmazlık markası Acun' davası sonuçlandı

Acun Ilıcalı, Perihan Mağden'in verdiği bir röportajda kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-12-2014 14:02 - Güncelleme: 27-10-2015 06:26

Gazeteci Perihan Mağden, Hakan Gence'ye verdiği röportajda Acun Ilıcalı'ya hakaret ettiği gerekçesiyle 5 bin lira tazminat cezasına çarptırıldı. Röportajı yapan Gence de 5 bin lira para cezasına mahkum edildi.

İstanbul 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, taraf avukatları katıldı. Davacı Acun Ilıcalı'nın avukatı Zehra Esen Şahin, bir gazetede yayınlanan röportajda müvekkiline hakaret edildiğini savundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın suç duyurularına verdiği takipsizlik kararına yaptıkları itirazın sonucunun henüz belli olmadığını belirten Şahin, "Beklenmesine gerek yok. Hakaret suçundan kamu davası açılmamış olması müvekkilimizin kişilik haklarına saldırıda bulunulmadığını göstermez. Dosyadaki delil durumuna göre karar verilmesini talep ediyoruz"dedi.Davalılardan Perihan Mağden'in avukatı Veysel Ok, 7 ay önce verilen takipsizlik kararına itirazın reddedilmiş olabileceğini ifade ederek, "Davacı Acun Ilıcalı, Türkiye'de popüler bir kişidir. Eleştirilere hoşgörü ile yaklaşması, tahammül göstermesi gerekir" diye konuştu.

Müvekkili Mağden'in hem edebiyatçı hem de televizyon eleştirmeni olduğunu, röportajın bütünü incelendiğinde, davacıya hakaret değil, eleştiri amaçlı ifadeler kullandığının anlaşılacağını aktaran Ok, "Gazetedeki 'Utanmazlık markası Acun' başlığının kullanılmasında müvekkilimin herhangi bir dahli bulunmamaktadır. Davanın reddine karar verilsin" ifadelerini kullandı.Röportajı yapan davalı gazeteci Hakan Gence'nin avukatı Eren Şener, Mağden'in avukatının beyanlarını kabul etmeyerek, başlığın röportajın içeriğine göre seçildiğini ve çarpıcı olduğu için kullanıldığını söyledi. Davayı karara bağlayan mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, 5'er bin liranın, röportajın yayınlandığı 19 Ocak'tan itibaren işleyecek yasal faiziyle davalılar Mağden ve Gence'den alınarak, davacı Ilıcalı'ya verilmesine hükmetti.

Avukat Zehra Esen Şahin tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, 19 Ocak 2014 tarihli Hürriyet gazetesinin, "Hürriyet Pazar" adlı ekinin 9. sayfasında "Utanmazlık markası Acun" başlığı ile bir röportaj yayınlandığı belirtildi.Haberi Hakan Gence'nin kaleme aldığı ve röportajı Perihan Mağden'in verdiği hatırlatılan dilekçede, başlıkta kullanılan ibare ile Ilıcalı'ya hakaret edildiği kaydedildi.Dilekçede, 50'şer bin liralık manevi tazminatın yasal faiziyle davalılardan alınarak, davacıya verilmesi istendi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 'Utanmazlık markası Acun' davası sonuçlandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
KİMDİR ?
Acun Ilıcalı
ACUN ILICALI KİMDİR?

Ali Acun Ilıcalı Edirne doğumlu olsa da aslen Erzurumludur. 29 Mayıs 1969 yılında doğan Acun Ilıcalı'nın eşleri kimdir, ilk karısı ve son eşi Şeyma Subaşı ile çocukları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Acun Ilıcalı'nın yaşamından kesitlerle

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro