Ünlü CASUSLAR!

Mata hari: casusluk tarihini bilen birine birinci dünya savaşı yıllarında, hatta tüm zamanlarda adı en çok anılan casus kimdi diye sorarsanız büyük bir ihtimalle mata hari yanıtını alırsınız. ancak asıl adı margareta zelle olan bu kadının casusluk tarihinde bu kadar ün kazanması onu yargılayan...

Ünlü CASUSLAR!

MATA HARİ: CASUSLUK TARİHİNİ BİLEN BİRİNE BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI YILLARINDA, HATTA TÜM ZAMANLARDA ADI EN ÇOK ANILAN CASUS KİMDİ DİYE SORARSANIZ BÜYÜK BİR İHTİMALLE MATA HARİ YANITINI ALIRSINIZ. ANCAK ASIL ADI MARGARETA ZELLE OLAN BU KADININ CASUSLUK TARİHİNDE BU KADAR ÜN KAZANMASI ONU YARGILAYAN FRANSIZLAR'IN POLİTİK STRATEJİLERİYLE İLİŞKİLENDİRİLİYOR. 1876'DA HOLLANDA'DA ORTA SINIF BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK DÜNYAYA GELEN ZELLE, RAHİBE OKULUNA GİTTİ VE BİR İSKOÇ KAPTANA ÂŞIK OLUP ONUNLA EVLENDİ. DOĞU HİNT ADALARI'NA KOCASIYLA BİRLİKTE GİDEN ZELLE, DAHA SONRA ONDAN BOŞANDI.

Ünlü CASUSLAR!

MATA HARİ: GİZEMLİ DOĞU HİNT DANSLARINI KULLANARAK MATA HARİ (CAVA DİLİNDE 'ŞAFAĞIN GÖZÜ' ANLAMINA GELİYORDU) OLARAK ANILMASINA YOL AÇAN ÜNÜ ELDE ETTİ. PEKÇOK HÜKÜMET YETKİLİSİ ONUN DANSLARINI İZLİYOR VE O DA BU SAYEDE ÖNEMLİ İSİMLERLE İLİŞKİ KURUYORDU. I. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA ALMANLAR ONU KADROLARINA ALDILAR. FRANSA KARŞI CASUSLUK TEŞKİLATI BİR SÜRE SONRA ONUN ALMANLAR HESABINA ÇALIŞTIĞINI ANLADI. FRANSIZLAR ZELLE'YE İKİ TARAFLI ÇALIŞMASI TEKLİFİNDE BULUNDULAR. ZELLE DE BUNU KABUL ETMİŞ GÖRÜNDÜ, ANCAK FRANSIZLAR ONA GÜVENMİYORDU. BU YÜZDEN MATA HARİ'Yİ DENEMEK İÇİN BELÇİKA'YA ALTI FRANSIZ AJANLA İLİŞKİ KURMASI İÇİN GÖNDERDİLER. ON BEŞ GÜN İÇİNDE BU ALTI AJANIN TAMAMI DA ALMANLAR TARAFINDAN YAKALANDI VE KURŞUNA DİZİLDİ.

Ünlü CASUSLAR!

MATA HARİ: BU OLAY, ALTI AJANIN HAYATINA MALOLSA DA HİÇBİR ZAMAN MATA HARİ'YE GÜVENİLMEYECEĞİNİ GÖSTERMESİ BAKIMINDAN ÖNEMLİYDİ. HARİ, ALMANLAR TARAFINDAN DA ARTIK BENİMSENMEDİĞİ İÇİN FRANSA'YA DÖNMEK ZORUNDA KALDI. FRANSIZLAR CEPHELERDEKİ YENİLGİLERİNİ BU KADININ ÜZERİNE ATTILAR. KURŞUNA DİZİLEREK ÖLDÜRÜLEN MATA HARİ, İDAMA GİDERKEN GAYET SOĞUKKANLI OLAN MATA HARİ, "BU FRANSIZLAR BENİ ÖLDÜRMEKLE NE KAZANACAKLAR, SAVAŞI MI KAZANACAKLAR?" DİYE YANINDAKİLERE DERT YANMIŞTIR. KURŞUNA DİZİLİRKEN GÖZLERİNİ BAĞLATMAYARAK BİR CESARET VE SOĞUKKANLILIK ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞTİR.

Ünlü CASUSLAR!

ALMAN CASUS İLYAS BAZNA: (VEYA ARNAVUTÇA ADI İLE ELYESA BAZNA). II. DÜNYA SAVAŞI'NDA NAZİ ALMANYASI HESABINA ÇALIŞMIŞ EN ÖNEMLİ CASUSLARDAN BİRİDİR.BABASININ ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTTUĞU İNGİLİZLERDEN NEFRET ETMESİ, PARASAL KAZANÇ ARZUSU VE HEP BİR OPERACI OLMAK İSTEMESİNE RAĞMEN II. DÜNYA SAVAŞI ESNASINDA ANKARA'DA ÇEŞİTLİ BÜYÜKELÇİLİKLERDE UŞAKLIK YAPIYOR OLMASI CASUSLUK YAPMAYA BAŞLAMASINA ÖNAYAK OLMUŞTUR. FRANZ VON PAPEN'İN SEFARETİ DÖNEMİNDE ANKARA'DAKİ ALMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE GİZLİ İNGİLİZ ASKERİ VE DİĞER İSTİHBARATINI SATMIŞTIR.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro