YAZARLAR

Göktan AY

Göktan AY

goktanay57@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 08 Kasım 2018 08:43 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 08:56

Üniversitelerimizde neler eksik; sorular ve cevapları…(1)

Üzerinde çalıştığımız üç proje dolayısıyla çeşitli gruplarla toplantılar yapıyorum. Birisini ilan ettik; “Yükseköğretimde; akademisyenlerin güncel sorunları ve çözümleri çalıştayı”/08.12.2018/13.30/ Akademi Beyoğlu)  Konserlerde akademisyen-sanatçılarla sohbetler ediyorum. Ortaya ilginç konular geliyor. Şimdi bazı konuları dile getirmek istiyorum.

1/ “Üniversitelerde Dr./Sy. artık yetmiyor… Dr./Sy. programlarını  geliştirmek gerek.”

Programlar; yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya düşünülmeli, okul öncesinden ve lisans’tan  Sy./Dr. ya kadar bir bütün düşünülmelidir. Uyuşumsuz programlarla, derslerle gelişin sağlamak mümkün değildir. Bu konuyu da örneklerle yazmıştım. Kurumlarımızda; ayrı ayrı oluşturulan kurullar; lisansı, Y.L./Dr./Sy. yapılandırıyor ve uçurumlar meydana geliyor. Bu çok mu zor? diye sormadan edemiyoruz…

2/ “Lisans sonrası mutlaka çıktılar alınmalıdır. Bu da yaklaşık 5 sene demektir. Akademik çıktılar, çok işe yarayacaktır.”

Ülkemizde, her gelen yönetimin ilk yapacağı iş müfredatı ve ders saatlerini değiştirmektir. MEB’de öyle, üniversitelerde öyle!.. Birinci sınıfa giren öğrencinin mezun olmasını beklemek, mümkün olamamıştır. Bazı kurumlarda 3-4 ayrı programın yürütüldüğünü –aslında yürütülmediğini- biliyorum.  Bir de buna sık sık gelen afları ekleyin, durum içimizi karartmaktadır…Acı olan; “kurallar eğitim sırasında/yolda değiştirilemez” sözü, sadece kağıtta kalmaktadır. MEB’te 16 yıl, yapılan -maalesef-  bu olmuştur.

3/ “Üniversite’den amaç, topluma hizmet olmalıdır.”

Üniversiteleri yöreye hizmet etmesi için; butik olması, yöreye yararlı fakültelerin açılması gerekir. Her bölümü (İşletme, iktisat v.b.)  her üniversiteye açmakla gelişme olmaz. 80 Hukuk Fak.,55 İlahiyat Fak.,45 Konservatuar  olmamalıdır. Fakülte ve Bölümleri öğrenci sayısını artırmak için kullanmak, “kalite eğitime darbe vurmak” demektir.

4/ “Kurumların stratejik planlardaki  hedefleri doğru konulmalıdır. Araştırma-Geliştirme-Ölçme-Değerlendirme ayrılmamalıdır.”

Her kurumun stratejik planları yazılıdır. Misyon-vizyonları –yanlışta olsa- yazılmıştır. Ama; süslü kelimelerle, büyük rakamlarla hedefleri koyup, uygulamamak olmamalıdır. Gerçekçi ve uygulanabilir hedefler gerekir; kes-yapıştır-kopyala ile hedefler belirlenmemelidir. Üniversiteye kayıt olan öğrenciden, (4-5 sene sonra)  geriye ne kalıyor? Eksikliklerin “analiz edilip” ortaya çıkarılması ve “giderilmesi için” çalışılması gerek…Oluyor mu, elbette hayır!..

5/ “Artık; bilgi(akıllı) toplumundan bahsediliyor. Gençler yarına nasıl hazırlanacak? Hangi bilgilerle gençler donatılacak?”

Bilgi toplumu, iletişim çağı gençlerin elinde bir tuzak gibi.Gençleri ailelerinden soğutmaya, küçük bir dünya içinde kalmaya sevkediyor.  Çeşitli marka telefonlarla, hayatını bütünleştiren, adını bile googleden soran gençler, bilgiden yoksunlar... Çok özel/kaliteli/etik/liyakatlı hocalar ve yeni yöntemler bulmak gerekecek. Bunun için arayış var mı, maalesef yok!..

6/ “Yükseköğretimin, sürekli yenilenmesi gerek. Yükseköğretimde çalışanlara büyük sorumluluk düşüyor.”

Yenilenmek iyidir, ama doğru kişilerle, doğru zamanda yapılırsa!..Önce ülkeyi  yönetenlere, sonra çalışanlara çok iş düşüyor. Eğer; etik, liyakatlı, üreten kadrolar alınırsa yenilenmek çok kolay!.. Aksi ise akademinin/akademisyenliğin ölmesi demek…Atamaları yapan mevkideki üst makamlara, çok büyük  görev ve sorumluluk düşüyor. Öyle mi?; zaman zaman şans eseri görülebiliyor!...

7/ “Neyi yapacağımız, nasıl yapacağımız, hangi yöntemlerle yapacağımız iyi bilinmelidir.”

Bir akademisyen/öğretmen, önce kendisi; nitelikli, kurallı ve yöntemli olacak ki, öğrencilere aktarabilsin. Kendisi okuyacak ki, öğrencilerine aktarabilsin? Kendini yenileyecek ki, öğrencileri gelişebilsin.. Bunun içinde; “ne, niçin, nasıl” sorularının cevapları hazır olmalıdır. Kitap yok!.. Yayın yok!.. Ama, unvan çok! Çalınan/servis edilen  sorularla yabancı dili geçenlerle, akademisyenlik değerini yitirmiş.. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş!...Genel söylem şudur; “Biz; yaptığımız, -az da olsa- iyi  işleri anlatmakta zorlanıyoruz.”

Devam edeceğiz….
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Üniversitelerimizde neler eksik; sorular ve cevapları…(1) yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Oku-Anla-Anlat 08 Kasım 2018 12:39 Üniversiteliler ve üniversiteli olduğunu iddia eden Akademik personel aşağıdaki sorunu okusun.SGK Aktif çalışan işçilerin ve Emekli olmuş işçilerin öncelikle TAHSİL,KIDEM,UNVAN VE MEDENİ DURUMLARINI ARAŞTIRSIN.Aktif olarak çalışan işçilerin emekli Primlerini TAHSİLİNE,UNVANINA,KIDEMİNE VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE alsın.İşçi emekli maaşlarını da TAHSİLE,KIDEME,UNVANA VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE ÖDESİN.Şu anda uygulanan sistem Avrupa Hukuk sistemine göre işçileri köleleştirmek anlamına geliyor ki bu suçtur.Tüm yetkililere ve yöneticilere duyurulur.Ne buyurdunuz üniversitelilerimiz?

    CEVAP YAZ 0 88
  • Misafir 09 Kasım 2018 00:13 Bu konuyu araştırabilecek üniversitemiz olsa,Dünya üniversiteleri arasında ilk on içerisinde yerimizi alırız.

    0 3
  • Misafir 09 Kasım 2018 13:22 Bu yazıyı okuyabilen hiç üniversiteli çıkmadı.Baksanıza hiç yorum yazabilen olmadı.Vay benim Üniversitelerim ve Üniversitelilerim.

    0 3
REKLAM
Göktan AYDİĞER YAZILARIGöktan AY
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro