YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2016 15:55 - Güncelleme: 18 Temmuz 2016 16:03

Ulusal güvenlik zafiyeti

F-16 pilotları ordu içerisinde en prestijli makamlardan birisidir. Sebebi ise herkesin bu rütbeye erişememesinden kaynaklanır. Gönüllülerin çok büyük bölümü sağlık şartlarını yerine getiremediğinden elenir. Diğerleri ise zorlu eğitim sürecine dayanamaz. Geriye kalanlar ise nadir konuma düşer. Bu sebeple ziyadesiyle kıymetlidirler. 20-30 tane pilotun eksikliği dahi hemen hissedilir fakat operasyonlar sonrasında oluştan tablo tahminen hava kuvvetlerinden 600 kişinin bu darbe girişimine bir şekilde bulaşmış olacağını gösteriyor.

Sadece hava kuvvetleri ile sınırlı değil bu durum. Her 3 generalden 1 tanesinin FETÖ ile bağlantılı olduğu söyleniyor. Yapılan gözaltılar ve yayınlanan içerikler bu durumu doğrular nitelikte. Cumhurbaşkanı’nın başyaveri de gözaltına alınanlar arasında. Genelkurmay Başkanı’mız Hulusi Akar en yakınları tarafından ihanete uğradı. Binlerce hakim, savcı, yüksek rütbeli asker şuanda emniyet içerisinde sorguda.

Üstelik vahametin içeriği bunlarla sınırlı değil. Darbe büyük ölçüde püskürtülene kadar 1.Ordu Komutanlığı dışında darbe karşısında açıklama yapan komutan olmadı. Bu isimler arasında sonuca göre tavır alacak komutanlar var mıydı bilmiyorum fakat mutlaka istihbari olarak takip edilmesi gereken bir durum.

Tüm bunları alt alta koyduğumuzda darbe püskürtülmüş olsa dahi devamında oluşan ulusal güvenlik açığı umursanmayacak boyutta değil. Bu kadar pilotu yeniden ve doğru şekilde eğitmek, görevinin başına geçirmek, emir komuta zincirine olan bağlılığı tahsis etmek, içerideki güven ortamını sağlamak uzunca bir zaman alacaktır. Üstelik doğu illerimizde askerlimiz nöbet tutarken, 7 başlı terör örgütleriyle mücadele ederken tüm bunların yaşanması, hatta var olması ülkemiz için çok zor bir sürecin bizi beklediğini gösteriyor.

İnsan hakikaten hayret ediyor

Dün bu ülkenin en itibarlı kurumu TBMM vurulmuş,

Güvenliği tahsisle görevli birçok emniyet binası vurulmuş,

Mit merkez binası vurulmuş,

Önemli noktaların çoğu kapatılmış,

Beyaz TV vurulmuş, TRT ve CNN-Doğan haber ajansı ele geçirilmiş,

Diğer TV kanallarına cuntacıların girişimini halk engellemiş,

160’ın üzerinde insan şehit olmuş, hayatını kaybetmiş

Tanklar insanları ezmiş,

Kalabalığa rastgele birçok yerde ateş açılmış,

Uçaklar kalabalığı korkutarak dağıtmak için havaalanı üzerinde alçak uçuş yapmış ( Alçak uçuş esnasında F-16’lar ses hızını geçmesi sebebiyle ortaya çıkan gürültü, ses yırtılmasıdır. Patlama olmuş, füze ile vurulmuş izlenimi yaratır ve korku salar)

Sokaklarda tanklar var,

Ellerinde silah ile askerler var ve bu cuntacılar kritik yerlere operasyon yapıyor.

Bizim aklı evveller tüm bu olanlara Erdoğan başkan olabilmek için oyun oynadı diyor.

Yahu hiç mi akıl yok, izan yok, vicdan yok. Generaller öldürüldü ve tutuklandı. Ömür boyu belki hapiste kalacaklar, belki idam edilecekler bu insanlar.

Bu albaylar, bin başları linç edilmeyi, ölmeyi, hatta Yunanistan’a helikopterle kaçmayı, sırf Erdoğan'ın başkan olabilmesi için mi riske attı?

Erdoğan bu kadar insana gidip teklif mi götürdü?

Siz bu işi düğün organizasyonu mu zannediyorsunuz?

Dün sokağa çıkmayanlar, sokakta yaşananları bilmediğinden olsa gerek oyun oynandı sanıp, sosyal medya üzerinden sokaktakilere ahkam kesiyor.

Kolay değildir takın namlusu önünde durmak..!

Üzerinize ateş açılmasına rağmen dağılmamak, her yiğidin harcı değildir. Siz evlerinizde içten içe darbeyi desteklerken, sırf ideolojiniz kazansın diye demokrasiye kıyarken bizler dün gece defalarca ölümle yüz yüze geldik. Bazılarımız ise bizzat hayatlarını feda etti. Çok daha fazlası yaralandı. Bizzat askerin namlusundan çıkan kurşunla üstelik.

Bugün cadı avı ile insanlar evlerinden toplanıp, işkenceye götürülmüyorsa bilin ki bunun sebebi dalga geçip küçümsediğiniz insanların sokaklarda, meydanlarda yazdığı destan sebebiyledir.

Boğaziçi köprüsünde askeri ikna etmek isteyen kalabalığı dağıtmak için TOMA ve bir sivil aracı tank topu ile vuranların karşısından bir adım geri atmayan insanların cesareti sebebiyledir.

Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan onca F-16 saldırısına rağmen oradaki güvenlik güçlerinin korkusuzluğu sebebiyledir.

MIT’in binaları vurulurken, mevziisini terk etmeyen onurlu insanların dik duruşları sebebiyledir.

Tüm bu insanlara teşekkür etmektense hala oynanan oyuna alet olmuş muamelesi yapıyorsan eğer sen bu coğrafyanın hiçbir değerinden nasibini almamışsındır.

Demokrat değilsindir,

Hümanist değilsindir,

Samimi değilsindir,

Dürüst değilsindir,

Ahlaklı davranmıyorsundur!

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ulusal güvenlik zafiyeti yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro