eposta yazdır zoom+ zoom-

Ülker'den flaş BİM hamlesi!

Ülker'den flaş BİM hamlesi!

Murat Ülker'in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Yıldız Holding'in BİM'deki payı dün itibariyle yüzde 1.4'ten yüzde 5.2'ye yükseldi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 08-06-2018 12:47 - Güncelleme: 08-06-2018 12:47

Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından KAP’a yapılan açıklamada Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Yıldız Holding’in dün itibariyle BİM’in sermayesindeki paylarının 4.13 milyon liradan 15.63 milyon liraya yükseldiği belirtildi.

BİM VE ÜLKER ORTAKLIKLARI

Yıldız Holding'in patronları Murat Ülker ve Ali Ülker, BİM'in patronu Latif Topbaş ile ortak 'Avrasya Et ve Et Ürünleri' şirketini kurdu

Bir tarafta Türkiye'de discount marketçiliğin en büyük şirketlerinden BİM'in patronu, diğer tarafta Aytaç Et'i almak için imza atan Yıldız Holding'in patronları olunca yeni şirket piyasada "Et sektöründe 'discount' dönemi mi başlıyor?" algısı yaratsa da Avrasya Et, aslında Aytaç için kuruldu.

Satın alma işlemleri tamamlandığında Aytaç Et'i çatısı altına alacak olan Avrasya Et ve Et Ürünleri şirketi 2013 yılının son günlerinde kuruldu. Yapılan ilk genel kurulunda da Mustafa Latif TopbaşYönetim Kurulu Başkanlığına, Murat Ülker ise Yönetim Kurulu Başkanvekilliğine getirildi. Ali Ülker ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Aytaç Et'in satın alma operasyonu Ak Gıda Sanayi bünyesinde gerçekleşiyor.

Yıldız Holding ve Topbaş Ak Gıda Sanayi'de de ortak. Yıldız Holding'den yapılan açıklama Aytaç Et'in ayrı bir şirket olarak konumlandırılmak için Avrasya Et'in kurulduğu yönünde. Yani Avrasya Et ve Et Ürünleri Aytaç'a özel kuruldu.

AYTAÇ ET'İ BİRLİKTE 150 MİLYON TL'YE SATIN ALDILAR

Yıldız Holding, 2013 yılının Temmuz ayında Aytaç Et'in yüzde 75'inin gayrimenkulleri ile birlikte satın almak için Yimpaş Holding ile ön anlaşma imzaladığını açıklamıştı. Yaklaşık 220 çalışanı olan Aytaç Et'in satın alma bedelinin ise 150 milyon lira olduğu belirtilmişti.

Ayta, Et tesisleri Çankırı'da 912 dönüm arazi üzerine kurulu ve toplam 217 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyor. Fabrika, günde 750 büyükbaş, 2 bin 500 küçükbaş hayvan kesimi ve yılda 7 bin 500 ton işleme kapasitesine sahip. Aytaç Et ile Yıldız Holding arasında yapılan ön anlaşmanın ardından satın alma işleminin tamamlanması için Rekabet Kurulu'ndan beklenen onay da 24 Ekim 2013 tarihinde geldi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Ülker'den flaş BİM hamlesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • ahmet ok 17 Haziran 2018 22:48 Bim ile ülker aynı aile şirketi Ali ülkerin eşi M .Latif Topbaşın kızı.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Mustafa Latif Topbaş
MUSTAFA LATİF TOPBAŞ KİMDİR?

BİM market zincirinin sahibi olan Mustafa Latif Topbaş Türkiye'nin en zengin isimlerinden biri. Kişisel serveti 1.3 milyar dolar civarında olan Mustafa Latif Topbaş Forbes zenginler listesine göre dünyanın en zengin 1940’ıncı ada

DEVAMI » Murat Ülker
MURAT ÜLKER KİMDİR?

Ülker markasının sahibi olduğu Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker kimdir, ailesi köken olarak aslen nereli? İşte Murat Ülker ve eşi Betül Ülker ile çocukları hakkında merak edilenler: Murat

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro