eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkmen meselesi Türkiye'nin meselesidir!

Türkmen meselesi Türkiye'nin meselesidir!

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkmen meselesinin Türkiye’nin öncelikli meselesi olması gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-12-2013 11:38 - Güncelleme: 13-10-2015 10:28

Bir haftadır yoğun bir şekilde süren Kerkük Türkmenlerine yönelik saldırıları kınayan BBP lideri Destici, “Önce Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’nin konvoyuna Kerkük yakınlarında gerçekleştirilen bombalı saldırı, dünde Kerkük Türkmen İstihbarat Dairesi'ne bombalı yüklü araçla gerçekleştirilen intihar saldırısı gösteriyor ki Kerkük ve diğer Türkmen illerindeki saldırılar bundan sonrada artacak” dedi.

TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZ SORUNLARIYLA BAŞBAŞA BIRAKILMIŞTIR

Türkmen kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığı zulüm ve mağduriyetlerin bir senedir yürütülmeye çalışılan ‘Çözüm Süreci’ ile direkt alakalı olduğunu iddia etti. Destici şöyle devam etti: “Ne yazıktır ki, Ortadoğu haritasının yeniden masaya yatırılıp dengelerin ve sınırların değiştirildiği bu dönemde, insanlar öyle bir gelecek tasavvuru ile aldatılıyor ki, sözde ‘Çözüm Süreci’ adı altında Kürt özerkliğine giden yolların taşları itina ile döşeniyor. Türkiye tabelasına ortak getirilmekle kalınmıyor, kendi güvenliğini tehdit eden mevcut sınırların ötesindeki kaleleri de bir bir kaybediyor! Gelecek tasavvurunu ve ümidini Kuzey Irak enerji kazanımına ve Barzani’ye bağlayan Hükümet Türkmen kardeşlerimizi Hem Irak’ta hem Suriye’de sorunlarıyla baş başa bırakmıştır.” Diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ÜÇ MAYMUNU OYNAMAKTADIR

“Dün akşam saatlerinde Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ve beraberindekileri kabul eden Başbakan Erdoğan Kerkük’te terör saldırısında hayatını kaybedenler için duyduğu üzüntüyü dillendirmekten öte somut bir adım atmamıştır.” Diyen Destici, “Basit kınamalarla ve üzüntü mesajlarıyla aktif olduğu imajı vermeye çalışan Dışişleri Bakanlığı hala üç maymunu oynamaktadır! Üstüne üstlük 30 Nisan 2014'te yapılacak seçimlerde ITC’ni Bölgesel Kürt Yönetimiyle birlikte hareket edecek bir stratejiyi onlara kabul ettirmeye çalışmaktadır. Bir yanda Maliki diğer yanda Barzani arasına sıkışan Türkmen illerindeki kardeşlerimiz maalesef yalnız bırakılmıştır.” Şeklinde konuştu.

BAŞBAKANA IRAK VE SURİYE TÜRKMENLERİNİ HATIRLATMAK İSTERİM

Destici açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakan Gazze ve Filistin’le niçin bu kadar uğraşıyorsunuz sorularına cevap olarak “Eğer zahmet edip Çanakkale Şehitliği'ne gidersen, oradaki isimleri okursan zerre kadar da ecdadının oradaki bulunuşunun esbabı mucibesini bilirsen neden ilgilendiğimizi anlarsınız.” Cevabını vermişti. Haklıdır ve itirazımız yoktur. Lakin bugün baskı, zulüm haksızlık, insan hakları ihlalleri ve katliamlara maruz kalan, “Oy Men Ölmüşem Gavim Gardaş Nerdesen?” diye haykıran Irak ve Suriye Türkmenlerinin de Çanakkale Şehitliği'nde medfun olduğunu Sayın Başbakan’a hatırlatmak isterim!

Türkmen illerinin menfaat ve maslahatlarının korunması ciddi bir dış politika zorunluluğu iken, Türkiye doğrudan yüzleri kendisine dönük olan büyük bir kitlenin asimile edilişine sessiz kalarak, bölgedeki güç ve varlığına bile bile zarar verdiğini görmüyor mu? Türkmen Meselesi Türkiye’nin Meselesi Olmalıdır. 409 yıl yönettiğin ve masa başı ihanetleriyle ‘senden kopartılan’ bir vatan parçası üzerinde, birileri senin varlığına rağmen geride bıraktığın soydaşlarına zulmediyorsa ve sen ağırlığını koyamıyorsan, koskoca bir “yazıklar olsunu hak etmişsin demektir! Rauf Orbay’ın dediği gibi Anadolu’nun güvenliği oradan başlar. Türkmenlere karşı uygulanan asimilasyon politikaları Türkiye’ye yakın olmaları ve Türk olmaları nedeniyledir. Türkmen soydaşlarının her daim yanında olmak ve bölgede daha hükmedici olmak Türkiye için bir siyaset değil, mecburiyet ve hamiyet olmalıdır.”

ALLAH CC TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİ MUHAFAZA ETSİN

Destici son olarak, “Bütün bu duygu ve düşüncelerden sonra yaralanan, saldırıya uğrayan Türkmen kardeşlerimize, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salih’inin şahsında geçmiş olsun dileklerimi bildirir, cenabı-ı Allah’tan kardeşlerimizi muhafaza etmesini canı gönülden dilerim. Allah bir daha bu tür acılardan Türkmen kardeşlerimizi muhafaza etsin.” Dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkmen meselesi Türkiye'nin meselesidir! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • tarih öğretmeni 06 Aralık 2013 16:44 bu adam hangi türkmenlerden bahsediyor daha dün ırakta seçim oldu türkmenler kaç miletvekili seçildi ben söyleyim bir tane oda mesut barzaninin partisinde yer verdiği için kürt oyları ile kazandı şimdi bir miletvekili bile çıkaramıyanlar nasıl hak taleb edersiniz

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Mustafa Destici
MUSTAFA DESTİCİ KİMDİR?

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve 27. Dönem Ankara Milletvekili Mustafa Destici, 1966 yılında Eskişehir’in Günyüzü İlçesi Gecek köyünde doğdu. İlk tahsilini Günyüzü İlçesi

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro