eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye'den IKBY bayrağına tepki!

Türkiye'den IKBY bayrağına tepki!

Kerkük'te tüm kamu kurumlarına Kürdistan bayrağı asılmasına tepkiler sürüyor. Irak Türkmen Cephesi'nin emri veren vali için "ateşle oynuyor" açıklamasının ardından bir tepki de Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-03-2017 21:53 - Güncelleme: 20-03-2017 00:53

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Irak'ın Kerkük kentinde kamu binalarına resmi günlerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesine tepki gösterdi. Müftüoğlu, bayrağın Kerkük'ün çok kültürlü kimliğini aşındırma riski bulunduğunu kaydetti.

Büyükelçi Müftüoğlu, Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuru hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, bu başvurunun yadırgandığını belirtti.

Irak anayasasının Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit ettiğini vurgulayan Müftüoğlu, "Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır.​" ifadelerini kullandı.

SALİHİ'DEN TEPKİ: ATEŞLE OYNUYOR

Kerkük Valisi'nin Kerkük'teki tüm devlet dairelerine IKBY(Kürdistan) bayrağı çekilmesi emrine ilk tepki ITC Başkanı Erşet Salihi'den geldi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, talimata tepki göstererek "Valinin ateşle oynadığını" söylemişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkiye'den IKBY bayrağına tepki! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR36 YORUM
  • Konuk 20 Mart 2017 22:23 Adamların paçavralarına, Türkiye'de, Türk bayrağına denklik payesi verip cesaretlendirenler, olanların ve olacakların baş sorumlusudur...

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro