eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye, Rusya ve İran'dan yerel parayla ticaret anlaşması

Türkiye, Rusya ve İran'dan yerel parayla ticaret anlaşması

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 08-09-2018 19:58 - Güncelleme: 09-09-2018 00:27

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve başta yerel parayla ticaret olmak üzere mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını kaydetti.

 DOLAR DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR

Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran'ın kendi para birimleriyle ticaret yapacağını ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı. 

Bu arada Himmeti, geçen ay İran'da petrol dışı ihracattan sağlanan 2 milyar 500 milyon dolar tutarındaki gelirin, temel ürünler ve fabrikalara hammadde ithalatı için düşük kurdan ithalatçılara tahsis edildiğini, bundan sonra da serbest piyasada 16 bin tümen olan avroyu ithalatçılara 9 bin tümenden satacaklarını açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkiye, Rusya ve İran'dan yerel parayla ticaret anlaşması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR47 YORUM
  • Y-D 09 Eylül 2018 12:21 BENİM CANIM TÜRKİYEM BU DENKLEMLERİ OLUŞTURULURKEN BUNA KATILAÇAK ÜLKELERİN BUNA TEMİNAT,LA KATILMASINA BU DENKLEMLERDE ÜLKELERİN KENDİ PARASIYLA TİÇARET ETMESİNE DOLARDAN KURTULMASINA VESİLE OLUYOR BUNUN İÇİN BU DENKLEMLERİN OLUŞMASINA KATKIDA BULUNAN ÜLKELERİN TEK KALEMDEDE BUNU İPOTEK ALTINA ALINMASI İÇİN BİR CEZAYI ŞART OLMASI GEREK BUGÜN BEN DOLARA KIZDIM ALİŞ VERİŞ YAPMIYORUM AMA YARIN NE OLAÇAK BİLESİNİZ ABD.ENİNDE SONUNDA BU ALINAN KARARLARI TEKER TEKER O ÜLKELERİ YENİDEN YAPILANDIRA BİLİR KENDİNE ÇEKERSE BU ALINAN KARARLARIN TEKER TEKER ÇÖKER AYNI YENİDEN DOLARA DÖNÜŞ OLUR NEDENİDE ÇOK BASIT ABD-AB-ÜLKELERİ KENDİ ÇİKARLARI OLDUĞUNDA TÜRKİYEMİZİ ÇOK KULLANDILAR OSMNALIYI ÇÖKERTEN BU YEZİDLERDİR.EKONOMİSİ BİTEN ÜLKE ÇÖKMEYE MAHKÜMDUR.ONUN İÇİN BU ÜLKELERE İPOTEKLİ TEMİNAT ALTINA ALINMASI GEREK NASIL OLAÇAK SİZLER DAHA İYİ BİLİRSİNİZ.

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro