Türkiye Kars'lı Zümran Ömür’ü konuşuyor 1 milyon izlendi!

Videosu 1 milyondan fazla izlenen Karslı Zümran Ömür, BBC'nin de ilgisini çekti. BBC'ye konuşan Zümran Ömür sosyal medyada fenomen olmasına hayli şaşırmış olarak 'Fenomenlik bizim işimiz değil, biz köy kadınıyız' karşılığını verdi.

Boğatepe Köyü'ndeki Eko Müze'yi ziyaret eden yerli turist kafilesi Zümran Ömür'ün anlattıklarını dikkatle dinliyor. Bir yandan da cep telefonları Zümran Hanım'ın peynir tarihi ve bölgedeki bitki örtüsü hakkında söylediklerini kayıt altına alıyor. Buna benzer bir kafilede yer alan bir kişinin kaydederek sosyal medyada paylaştığı bir konuşma Zümran Ömür'ü "internet fenomeni" haline getirdi. Ömür ise sosyal medyada kopan bu fırtınadan uzun bir süre haberdar olmadı.

Ancak 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Ömür, Fransızca cümleler de kurduğu videoya yapılan yorumları ilk kez okurken mutluluğunu gizleyemiyor. Yine de tüm alçak gönüllülüğü ile, "Fenomenlik bizim işimiz değil, biz köy kadınıyız" diyor.

Fransızca nereden geliyor? : Kars'a yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Boğatepe Köyü, Kars gravyer peynirinin de doğum yeri konumunda. Bu bölgeye yaklaşık 100 yıl önce gelen İsviçreli bir peynir üreticisi olan David Moser'in, köye peynir imalathanesi kurmasıyla başlıyor her şey. O tarihten sonraki en büyük değişim ise 2007 yılında yaşanıyor. Bu yıl kurulan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, tam anlamıyla köyün çehresini değiştiriyor.

Köyün kadınları bu derneğin kurulması sonrası başlayan faaliyetler çerçevesinde iletişim kursları, Fransızca eğitimi ve hatta yoga eğitimi dahi aldı. Ailesinin tabiriyle "Zümran Başkan"ın kendini ifade edecek kadar öğrendiği Fransızca'nın kökeni ise bu eğitimlere ve eko turizm amaçlı köye gelen Fransızlara uzanıyor.

  • Güncel 20 Şubat 2018 14:47
  • SİTENE EKLE
  • PAYLAŞ fb tw gp

YORUM YAZIN Türkiye Kars'lı Zümran Ömür’ü konuşuyor 1 milyon izlendi! videosuna yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU VİDEOYA YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 20 Şubat 2018 17:16 önce isviçreli peynir üreticisi david moser,peynir imalathanesi açıyor,köylü gravyer peyniri üretmeyi öğreniyor.sonra ,köye fransız türistler geliyor.köylü turizm gelirinden pay alıyor.kars ın boğatepe köyü şanslı imiş doğrusu.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro