eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye isterse Musul ve Kerkük'e girebilir 1926'daki anlaşmanın şartları!

Türkiye isterse Musul ve Kerkük'e girebilir 1926'daki anlaşmanın şartları!

KUZEY IRAK'ta referandum hamlesi Türkiye'nin Musul ve Kerkük'e girmesinin de önünü açıyor. Kuzey Irak'taki referandumla Irak'ın toprak bütünlüğü bozulursa Türkiye 1926 Ankara Anlaşması'ndaki haklarıyla Musul ve Kerkük'e girebilir.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-09-2017 13:35 - Güncelleme: 18-09-2017 13:35

Mesud Barzani, Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurmak için harekete geçti. Uluslararası çağrıları dikkate almazken, Irak devleti adım adım bölünmeye doğru gidiyor.

Irak'ın bölünmüş yapısı ve otorite boşluğundan doğan kaos ortamı, bölgedeki Türkmenlerin can güvenliği olduğu kadar haliyle Türkiye'nin Musul ve Kerkük'teki haklarını da yeniden gündeme getiriyor.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ BOZULURSA TÜRKİYE GİREBİLİR

Mısak-ı Milli sınırları içinde kalan Kerkük ve Musul, 1926 yılında yapılan Ankara Antlaşması ile birlikte toprak bütünlüğü sağlanması şartıyla terk edilmişti.

Irak'ın toprak bütünlüğü esas alınarak yapılan Ankara Anlaşması'na göre, bugün bölünmüş yapısı ve bölgenin illegal örgütlerin kontrolüne geçmesi Türkiye'nin haklarını gündeme getirdi.

Buna göre, otorite boşluğundan kaynaklanan kaos ortamı, Türkiye'nin Kerkük ve Musul'a girebilmesi için uluslar arası hukukta meşru zemini hazırlıyor. Yani Türkiye eğer isterse, Kerkük ve Musul'daki haklarını gündeme getirerek bu iki şehri kontrol altına alabilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkiye isterse Musul ve Kerkük'e girebilir 1926'daki anlaşmanın şartları! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR49 YORUM
  • Objektif 13 Ekim 2017 04:15 Biz gelirsek siz turist olursunuz yalniz. Hak haktir. Anlasma anlasmadir. Elinde belgesi olan tarihsel kaniti olan turkiyedir kurt yonetimi degil.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Mesud Barzani
MESUD BARZANİ KİMDİR?

Mesud Barzani Kürt siyasetçi. 1946 yılında babası Molla Mustafa Barzani'nin lideri olduğu İran'da bulunan, SSCB'nin desteğiyle kurulmuş olan Mahabad Cumhuriyeti'nde doğmuştur. Sonraki dönemde Molla Mustafa Barzani'nin bölgede b

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro