eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye, İdlib'de 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke

Türkiye, İdlib'de 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke

Kuveyt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah eş-Şayci, "Türkiyenin, İdlib'de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke" olduğunu söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 08-09-2018 19:32 - Güncelleme: 08-09-2018 19:32

Kuveyt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah eş-Şayci, Rusya ve İran devlet liderlerinin katılımıyla İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen üçlü zirveye ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Şayci, "İdlib'de kan dökülmemesi, katliam yaşanmaması ve milyonlarca kişinin mülteci durumuna düşmemesi için en dikkatli davranan ülke Türkiye." dedi. 

Şayci, ayrıca Tahran zirvesinde İdlib meselesine ilişkin kesin çözüm kararı alınmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, İdlib'de 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran zirvesinde ve Twitter'da vermiş olduğu mesajlarda, İdlib'de bulunan yaklaşık 3,5 milyon Sünni Suriyeliyi savundu."

Öte yandan Kuveyt gazetelerinde, dünkü Tahran zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin duruşlarındaki "farklılıklara" değinildi.

Kuveyt'in Er-Ray gazetesi ilgili haberinde, "muhaliflerin destekçisi" şeklinde nitelendirdiği Erdoğan'ın İdlib'in "kan gölüne dönmemesi" için yaptığı uyarıyı ve ülkesinin sınırı yakınındaki kentte ateşkes çağrısını yazdı.

Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayız." ifadelerine yer verdi.

El-Kabes gazetesi de haberi "Tahran Zirvesi: İdlib'in kaderinde belirsizlik" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde zirvenin, krize net bir çözüm bulunmadan sona erdiği kaydedildi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Türkiye, İdlib'de 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • Misafir 09 Eylül 2018 04:16 Türkiye bu durumda kendi derdiyle uģraşmalı... Suriye gibi ülkeler bizide batırdı. Hatta bütün mülteciler geri dönsün ve kendi ülkelerini korusun. Nere geldiseler ortalığı karıştırmaktan başka birseý yapmadılar. Tüm erkeklefe bir silah verip geri yolamak gerek... kendi ülkelerini kendildr korusunlar. Silah ile destek verelim... fazlası kendimize zarar !!!

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro