eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye iade etmişti! O ülke IŞİD liderini idam edecek...

Türkiye iade etmişti! O ülke IŞİD liderini idam edecek...

Suriye'den kaçıp Türkiye'ye gelen ve daha sonra 2018 başlarında Bağdat'a gönderilen eli kanlı terörist, asılacak. Irak, geçtiğimiz aylarda çok sayıda IŞİD üyesini idam etmişti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-09-2018 17:30 - Güncelleme: 19-09-2018 17:30

IRAK yargısı, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin 'baş yardımcılarından' biri hakkında, terörizm ile ilgili suçlamalar nedeniyle idam kararı verdi.

İsmail Elvan Selman El İtavi isimli IŞİD üyesi bu yılın başlarında Türkiye tarafından Irak'a iade edilmişti. El İtavi, örgütün Suriye'de dağıtılması sonrası kaçarak Türkiye'ye gitmişti.

Abdül Sattar Bayraktar isimli savcılık sözcüsü idam kararı ile ilgili, "Bağdat'taki Karkh ceza mahkemesi, IŞİD liderliğinin en bilindik isimlerinden biri olan ve Bağdadi'nin yardımcısı olarak görev yapan kişiyi asılarak idama mahkum etti" dedi.

Bir Iraklı yetkili, El İtavi'nin, ABD, Irak ve Türk istihbarat birimlerinin ortak operasyonu ile Şubat ayında yakalandığını açıkladı.

Irak'ın Ramadi kentinde doğan İtavi'nin, bazı görevlerin yanında örgütün dini fermanlarından sorumlu bakanlık görevini yürütmekle de suçlanıyordu.

BAĞDADİ'NİN SURİYE'DE OLDUĞUNA İNANILIYOR

Irak, üç yıl süren askeri operasyonların ardından 2017 Aralık ayında, IŞİD'e karşı zafer ilan ettiğini duyurdu.

Iraklı bir istiharat yetkilisi Mayıs ayı içinde yaptığı açıklamayla, daha önce çeşitli kereler öldürüldüğü iddia edilen örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi'nin hayatta olduğunu ve Irak sınırının Suriye tarafında saklandığını açıklamıştı.

IŞİD lideri, yeni olduğu düşünülen bir ses kaydı ile geçen ay cihad çağrısı yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkiye iade etmişti! O ülke IŞİD liderini idam edecek... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro