eposta yazdır zoom+ zoom-

Türk kızına 1 milyon liralık burs kazandıran Mars sorusu

Türk kızına 1 milyon liralık burs kazandıran Mars sorusu

İstanbul (Erkek) Lisesi’nden bu yıl mezun olan 19 yaşındaki Şeyda Takiş, yıllık 77 bin dolar bursla Cornell Üniversitesi’nde okuma şansı kazandı. Ona bu kapıyı açan ise verdiği Mars yanıtı oldu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-09-2017 08:46 - Güncelleme: 05-09-2017 08:46

Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) ilk 100’e giren ve liseyi birincilikle bitiren Şeyda Takiş, başvurduğu 7 üniversitenin üçünden burs kazandı. Bu burslardan biri ise Cornell Üniversitesinden ve 1 milyon lira değerinde oldu.

1 MİLYON LİRALIK BURS SORUSU

Köklü üniversitelerden kabul almasında, okul dışı aktivitelerinin ve kendini iyi ifade edebilme yeteneğinin etkili olduğunu söyleyen Takiş, 1 milyonluk bursu nasıl kaptığını şöyle anlattı:

-“Cornell Üniversitesi mülakatında, insanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloni tasarlamam istendi. Bu en ilginç soruydu. 700 kelimede yepyeni bir toplum oluşturmak zordu. Ama toplumdaki sorunları azaltıp yeni bir yaşam alanı kurmayı özetledim” .

3 BURS DAHA KAZANDI
Şeyda Takiş, bilgisayar mühendisliği eğitimi alıp, yapay zekâ üzerine çalışmak istiyor. 19 yaşında olan Şeyda Takiş başarısı ile 3 ayrı üniversiteden burs aldı. Şeyda aldığı burslarla ilgili şunları anlattı;

-“ABD’den yaklaşık 10, Avrupa’da da birkaç okula başvurdum. Amerika’da Cornell, Duke ve Pennsylvania üniversitelerinden tam burs aldım. İhtiyaç bursunun yanı sıra Duke Üniversitesi’nin dünyanın her yerinden başvuran 35 bin kişi arasından 9 kişiye verdiği başarı bursuna ve UPenn tarafından World Scholars adlı bir gruba seçildim. İngiltere’de King’s College London, University College London, University of Bath ve İsviçre’de ETH Zürich’i kazandım. Amerika’da Harvard, Yale, Columbia ve Chicago üniversitelerinde yedekteydim. Cornell Üniversitesi’nde 4 yılda 300 bin doları yani 1 milyon lirayı aşacak tam bursla okuyacağım.”
(Kaynak : Hürriyet)

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türk kızına 1 milyon liralık burs kazandıran Mars sorusu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 05 Eylül 2017 19:09 Dedektif gatget de fetö cü deģilmi ydi ya hatta he Man voltran sevimli köstebekler muck ve sweet ninja kaplumbağalar bunların hepsi fetöcü ydü

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro