eposta yazdır zoom+ zoom-

Türk bilim adamına sadece 12 kişinin sahip olduğu ödül verilecek

Türk bilim adamına sadece 12 kişinin sahip olduğu ödül verilecek

1991 yılından bu yana sadece 12 bilim insanına verilen International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülüne Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever layık görüldü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 13:10 - Güncelleme: 05-12-2018 13:10

Tıp alanında yapmış olduğu çalışmalarla bilim dünyasında Türkiye'yi önemli bir derecede tanıtan İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülünü dernek tarafından düzenlenecek bir törenle  2019 yılında alacak.

2019 yılı Nisan ayında Avustralya’da yapılacak olan Dünya Nefroloji Kongresine davet edilen Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, Akut Böbrek Yetmezliği konusunda yapmış olduğu çalışmalarla adını bilim dünyasına kazımıştı.

Başarıları: Crush Sendromu denilen insanın çeşitli etmenler altında aldığı darbelere, bazı doğal afet olayları sonrası oluşan mahsur kalma ve uzun süren sıkışma sonucu oluşan ciddi boyutlardaki doku zedelenmesi, kas nekrozları gibi hareketsizliğin neden olduğu hayati durumlara karşı son derece başarılı çalışmalara imza atmıştır.

"Kas zedelenmesi ve kaslarda meydana gelen hareketsizlik ve ezilme sonucu reaksiyonların kan akışının da etkilenmesi sonucu ölümle dahi sonlanabilecek bir sürece neden olmaktadır."

Hem Akut Böbrek Yetmezliği alanında hem de Crush Sendromu üzerinde yapmış olduğu ciddi çalışmalar sonucu birçok seminere ve eğitimlere de davet edilen Prof.Dr.Sever, birçok erken ölümün ve bu faktörlerin neden olduğu ölümlerin de önüne geçmeyi başarmıştı.

İlham kaynağı olacak
Bugüne dek sadece 12 bilim insanının sahip olduğu ve alanında dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Bywater Awards ödülüne layık görülen Prof.Dr.Sever’in bu üstün başarısı sadece eğitim verdiği kendi öğrencilerine değil Türkiye’de bilimsel çalışma yapan herkes için yeni bir ilham kaynağı olacağı belirtiliyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türk bilim adamına sadece 12 kişinin sahip olduğu ödül verilecek haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Hüseyin Alkan 05 Aralık 2018 16:13 Tebrik ediyorum.Türk Bilim İnsanına yakışan bu tip çalışmalardır.Kısır siyasi çekişmeler ve magazin haberlerinin etkin olduğu bu dönemde işte böyle bilim adamlarının çalışmaları bize nefes aldırıyor.Sayılarının çoğalması dileğiyle

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro