TSK'nın 70 yıl önceki Ağrı tatbikatı

Bu fotoğrafları ilk kez göreceksiniz. Zira arşivlerde ilk kez bulundu.

TSK'nın 70 yıl önceki Ağrı tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ağrı Dağı'nda yaklaşık 70 yıl önce gerçekleştirdiği tatbikatın görüntüleri ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü arşivlerde buluna görüntüler TSK'nın yaptığı bir tatbikattan.

TSK'nın 70 yıl önceki Ağrı tatbikatı

Çekildikleri dönemin teknolojisi sebebiyle makaradan çıkarıldığında patlayarak kendi kendini imha eden ve uzun uğraşlar sonucunda restore edilebilen filmlerden birisinde, Türk askerinin 1940'lı yıllarda çıktığı tahmin edilen Ağrı Dağı tatbikatına ait görüntüler yer alıyor.

TSK'nın 70 yıl önceki Ağrı tatbikatı

1980 ihtilalinin ardından devletin tozlu raflarına kaldırılırken sağlıklı olarak kayıt altına alınamadıkları için görüntüleri kimin çektiği, tatbikatı gerçekleştiren birlik, katılan askerlere ilişkin bilgiler, askerlerin sayısı ve tatbikatın gerçekleştirildiği tarih, henüz çalışmalar tamamlanmadığı için tam olarak bilinemiyor.

TSK'nın 70 yıl önceki Ağrı tatbikatı

Şimdilik sadece Ağrı Dağı'na tatbikat gerçekleştiren bir grup subaya ait olduğu net olarak tespit edilen görüntüler, Mehmetçiğin zor şartlarda verdiği mücadeleyi bir kez daha gözler önüne seriyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro