SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

TSK'da son dakika 7 general ve amiral istifa etti

TSK'da son dakika 7 general ve amiral istifa etti

TSK'dan beklenen son dakika istifalar duyuruldu. 7 generel ve amiral TSK'daki görevlerinden emekliliklerini isteyerek istifa etti. TSK'daki emeklilik başvuruları 18 Ağustos'ta onaylandı. Peki generaller neden istifa etti? İstifaların perde arkasına ilişkin bomba iddialar var.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-08-2017 12:44 - Güncelleme: 22-08-2017 12:44

Türk Silahlı Kuvvetleri-TSK'da beklenen istifalar son dakika haberiyle geldi. TSK'da 7 general ve amiral istifa etti. İstifalara gerekçe olarak emeklilik gösterilse de perde arkasında konuşulanlar dikkat çekici. İstifaların komutanların kendi istekleriyle değil üst kademeden gelen telkinlerle olduğu söyleniyor. Bunun sebesi ise sözkonusu generallerin birinci derece yakınlarının isimlerinin ByLock listesinde olduğu iddiası. 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan emeklilik isteklerine ilişkin gelen açıklamada ise "Emeklilik başvuruları 18 Ağustos'ta onaylandı. Emeklilik talepleri atamalarla ilgili değil" denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli 7 general ve amiralimiz, atama çalışmalarından önce kendi istek ve iradeleriyle emeklilik talebinde bulunmuşlardır. Yapılan değerlendirme sonucunda bakanlığımızca emeklilik başvuruları 18 Ağustos 2017 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu personelin emeklilik işlemlerinin, 20 Ağustos 2017 tarihinde yayımlanan general/amiral atamalarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.''

SAYI DOĞRU ÇIKTI

TSK'da beklenen istifaları ve gerekçelerine ilişkin konuşulanları bugün Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol köşesinden aktarmıştı. 

İstifa hazırlığının doğru olduğunu belirten Nuri Elibol, sayının 10 değil 7 olduğunu yazmıştı. Asıl bomba ise istifa sebepleriyle ilgili. İddiasına göre generaller kendi rızalarıyla değil, üst kademeden gelen telkin sonucu istifa ediyorlar. Zira bu kişilerin en yakınları ByLock listesinde çıktı.

İşte Nuri Elibol'un aktardığı olay iddia;

"10 generalin daha istifa dilekçesi hazırladığı” iddiaları gazetelere yansımıştı. Bu iddianın gerçek olup olmadığını araştırdık. İddia doğru. 7 general ve amiral istifa dilekçesi vermiş. General ve amirallerden 5 ya da 6’sı geçen yıl terfi ettirilmiş. Herhâlde 6’sı tuğgeneral, 1’i de tümgeneral. Ancak bunlar kendi iradeleri ile değil sanırım komuta kademesinin talebi ile istifa dilekçesini hazırlayıp sunmuşlar.

İstifası istenen general ve amirallerin 1. derecede yakınları “Bylock“ kullanıcısı çıkmış. Bu gerekçe ile istifa etmeleri telkin edilmiş. Onlar da istifa dilekçelerini vermiş. Yani atamalardan duyulan rahatsızlığın bir yansıması değil.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN TSK'da son dakika 7 general ve amiral istifa etti haberine yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR24 YORUM
  • Misafir 23 Ağustos 2017 08:58 Darbe günü vatana bağlılığını ispatlayan Aksakallı paşanın kızak göreve alınmasının nedeni meğerse; "neden g.kurmay tüm birliklere darbe günü birlikten çıkmama emri vermedi" açıklaması imiş, hulusi bey bu açıklamadan rahatsız olmuş, bakın ben vatansever bir T.C. vatandaşı olarak bu Hulusi akar üzerindeki şaibelerin derhal araştırılmasını istiyorum, bu vatandan bir tane daha yok, kendinize gelin artık, yargı ile oynuyorsunuz, hukuk yoksa hukuk devleti yok lakin ordu yoksa devlet yok, türk ordusu ile oynamayın Allahaşkınıza...

    CEVAP YAZ 6 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro