eposta yazdır zoom+ zoom-

Trump'ın Müslüman yasağına fren deliye döndü

Trump'ın Müslüman yasağına fren deliye döndü

ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 ülkenin vatandaşlarına yönelik getirdiği ülkeye giriş yasağı bir yargıç tarafından durduruldu. Trump ise kararı Twitter'dan öfke kustu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-02-2017 17:43 - Güncelleme: 05-02-2017 00:01

ABD'nin Seattle kentindeki federal bir yargıç, Başkan Donald Trump'ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına getirdiği vize yasağını ülke genelinde geçici olarak durdurma kararı aldı. Bunun üzerine Türkiye dahil çok sayıda ülkeden havayolu şirketleri bu yolcuları ABD uçuşlarına tekrar kabul etmeye başladı. Ancak Trump bir dizi tweet ile yasağı yeniden getireceğini açıkladı, kararı veren hakimi "sözde yargıç" diye eleştirdi.

ABD'nin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinin Seattle kentinde görev yapan federal yargıç James Robart, vize yasağının ABD genelinde geçici olarak durdurulmasına karar verdi. 

Yargıç Robart'ın, 27 Ocak Cuma günü Trump'ın imzaladığı kararname kapsamındaki vize yasağını durduran kararını sözlü olarak verdiği, kararın yazılı olarak da kısa süre içinde açıklanacağı bildirildi.

Eski Başkan George W. Bush döneminde atanan federal yargıç Robart'ın yazılı kararının Adalet Bakanlığına gönderilmesinin ardından bakanlığın gerekli incelemeyi yapacağı kaydedildi.

Önceki gün Washington eyaleti, Başkan Trump'ın kararının iptali için dava açmıştı. Eyalet Başsavcısı Bob Ferguson, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, federal hükümetin karara uymasını beklediklerini vurguladı. "Bunun için hukuk fakültesine gittik" ifadesini kullanan Ferguson, gerektiğinde konuyu Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacaklarını bildirdi.

UÇUŞLAR YENİDEN BAŞLADI AMA...

Bunun üzerine bugün Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde havayolu şirketleri söz konusu "yasaklı" yolcuları tekrar ABD uçuşlarına kabul etmeye başladı.

Federal yargıcın kararına ilk tepki Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'dan geldi. Spicer yazılı bir açıklama yaparak, Robart’ın kararını eleştirdi. Spicer, açıklamasında, “Başkanın emri ülkemizi korumayı hedefliyor ve anayasal yetkisi var. Başkanın Amerika halkını koruma sorumluluğu var” ifadesine yer verdi.

Başkan Trump ise attığı bir dizi tweet ile yasağı yeniden getireceğini duyurdu. Trump, "Bu sözde yargıcın kanaati kanun uygulama yetkisini ülkemizin elinden alıyor. Bu çok saçma. Kararı geri çevireceğiz" dedi.

ON BİNLERCE VİZE İPTAL EDİLMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump'ın vize yasağıyla ilintili olarak 60 bin civarında kişinin vizesinin iptal edildiğini bildirmişti. Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosu avukatı Erez Reuveni ise bu sayının 100 bin civarında olduğunu açıklamıştı.

Vizeleri iptal edilen bu kişilerin ülkeden ayrılıp yeniden girmek istemeleri halinde ya da zaten ülke dışında bulunmaları durumunda yeniden Amerikan vizesine başvurmaları gerekecek.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Trump'ın Müslüman yasağına fren deliye döndü haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • mevhibe inal 05 Şubat 2017 15:24 Dünya Derin Devleti Trump'a karşı,iyilik meleği numarası yapıyor. İŞGAL, GUANTANAMO-EBU GUREYB-hava hapishaneleri İŞKENCELERİNDE bu kadar tepkili olmamıştı!

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro