eposta yazdır zoom+ zoom-

Trafik sigortası primleri için açıklama birkaç aya kadar

Trafik sigortası primleri için açıklama birkaç aya kadar

Trafik sigortası primlerindeki indirim araç sahiplerine ne zaman yansıyacak?

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-09-2016 11:39 - Güncelleme: 01-09-2016 11:39

Vatandaşın trafik sigortasının primlerine indirim talebinin birkaç aya kadar karşılanması bekleniyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Şen, yaklaşık 2-3 ay önce çıkan yasa ile sigorta şirketlerinin elinin kuvvetlendiğini, artık lüzumsuz ve öngörmedikleri hasarları ödemeyeceklerini belirterek, yaklaşık 3 aydan beri sigorta şirketlerinin doğru prim aldığını söyledi.

Şu anda mevcut hasar frekansına bakılarak primlerin bir miktar aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Şen, şunları kaydetti:

"Çünkü trafik sigortaları, kamusal bir görev üstlenmiş olan poliçeler. Sigorta şirketleri para kazanmak için kurulmuş işletmelerdir ama trafik sigortası, DASK gibi alınması zorunlu poliçelerin primlerinin gerçekten satın alınabilir olması lazım. Hazine bu konuyla ilgili 'artık sizin hasar frekansınızı negatif yönde etkileyecek şeylere yönelik birçok önlem aldık, sizden beklentimiz primlerin indirilmesi ama hala bu konuyla ilgili refleks göstermiyorsunuz, niçin primleri indirmiyorsunuz?' diyerek sigorta şirketlerini sıkıştırıyor. Sigorta şirketleri de 'şu anda aldığımız primler olması gerekenden bir miktar yüksek ama geçmiş dönemlerle ilgili hala ödeyeceğimiz hasarlar var. Bunları karşılayabilmek için bu primlerden faydalanıyoruz' diyor. Trafik sigortası primlerinin yakın bir tarihte araç başına 150-200 lira bandında aşağı çekilmesi gerekiyor, beklentimiz bu yönde. Sigorta şirketleri yavaş yavaş primleri aşağı çekmeye başladı."

TİCARİ ARAÇLARIN PRİMLERİNDE ÜST LİMİT KALDIRILMALI 

Doğan Şen, primlerin yüksekliğinin şikayet edilmesinin ardından Hazine'nin önlem aldığını anımsatarak, "Ticari araçların trafik sigorta primlerine üst çıta getirildi. Teknik hesaplanan prim ne olursa olsun 'kamyonetlerde 2 bin lirayı geçemez' denildi. Kamyonetlerin hasar frekansı öyle bir hal aldı ki hasar yapmayan kişiden de 2 bin lira prim almayı gerektiriyor. Sigorta şirketi 10 hasar yapandan da 2 bin lira, hiç hasar yapmayandan da 2 bin lira alıyor. Bu adil değil, bunun adil olması için üst limitin kaldırılması gerekiyor." diye konuştu.

Herkesin üstüne düşeni yaparak trafik sigortası kaosunun aşılması gerektiğini vurgulayan Şen, "Sigorta şirketleri eski hasarlarını karşılayabilmek için (yüksek) primleri alma eğilimindeler ama yakın zamanda primler optimum noktaya gelecektir. İndirim birkaç ay sonra vatandaşa yansıyacaktır." dedi.

Şen, Avrupa'da hususi araçlar için alınan primin 300 avro civarında, Türkiye'de ise yaklaşık 600 lira olduğunu belirterek, kamyonet, minibüs ve ticari araçlarda adaletsizliğin "bariz şekilde fark edildiğini" kaydetti.

Primlerin daha uygun hale getirilmesi için trafik cezalarının ağırlaştırılması gerektiğine işaret eden Şen, Karayolları Trafik Kanunu'nda birtakım düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ve Avrupa'daki uygulamaların Türkiye'de icra edilmesi gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Trafik sigortası primleri için açıklama birkaç aya kadar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro