eposta yazdır zoom+ zoom-

Trafik sigortası havuz modelinde indirim oranları böyle oldu

Trafik sigortası havuz modelinde indirim oranları böyle oldu

Trafik sigortasına havuz modeli getirildi. Peki havuz modeli nasıl işleyecek ve kime, ne faydası olacak? Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan ayrıntıları yazdı

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 10-07-2017 07:24 - Güncelleme: 10-07-2017 07:24

Başta ticari araçlar olmak üzere riskli sürücüler için sigorta havuzu kurulacak. Uygulama 12 Nisan’dan itibaren geçerli sayılacak. Hasarı yüksek olan tüm araçlar havuz kapsamına alınacak ve tavan fiyatla getirilen indirim oranları azaltılacak. Riskli sürücüler rahat sigorta yaptırabilecek.

İşte yeni sistemin detaylarını Hürriyet yazarı Noyan Doğan bugünkü köşesinde yazdı.

HAVUZ KAPSAMINA KİMLER GİRECEK?

- Hasar oranı yüksek 1-2-3’ncü basamaktaki; otomobil, taksi, minibüs, küçük-büyük otobüs, kamyonet, kamyon, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker, çekici, tarım makinesi havuz kapsamına alınıyor.

- 4-5-6-7’nci (hasarı düşük ya da hasarsız sürücüler) basamaktaki taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon ve çekiciler de havuz kapsamına alınacak.

- 4-5-6-7’nci basamaktaki otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makineleri havuz kapsamı dışında tutulacak.

HAVUZA GİRENİN FİYATI ARTACAK

TAVAN fiyat devam etse de kurulacak havuz için yapılan düzenleme ile özellikle havuz kapsamına alınacak riskli ama hasarsız sürücülerin fiyatları da artacak. Nasıl mı? Anlatayım: Tavan fiyat uygulaması ile trafiğe ilk kez çıkacak sürücüler için (4. basamak) azami prim belirlendi ve hasarsızlık durumuna göre de 5. basamaktaki sürücülere yüzde 15, 6. basamaktaki sürücülere yüzde 30, 7. basamaktaki sürücülere de yüzde 45 indirim uygulandı. Havuz ile bu indirim oranları değişiyor ve havuz kapsamına girenlerin indirimleri; 5. basamak için yüzde 10’a, 6. basamak için yüzde 20’ye, 7. basamak için yüzde 30’a düşürülüyor. Yani hasarsız sürücülerin indirim oranları düşürülüyor.

Peki, bu ne anlama geliyor? Az hasarlı ya da hasarsız olup da havuz kapsamına girecek olan taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon ve çekicilere artık yüzde 15-30-45 indirim yerine; yüzde 10-20-30 indirim uygulanacak. Yani, bu gruptaki taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon ve çekicilerin fiyatı aratacak.

Buna karşılık havuz kapsamına girmeyen otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makinelerinde ise bugün olduğu gibi yüzde 15-30-45 indirimler devam edecek

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Trafik sigortası havuz modelinde indirim oranları böyle oldu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro