eposta yazdır zoom+ zoom-

Trafik cezası sorgulama ve ceza ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ceza ödeme

Trafik ceza sorgulama ve ödeme detaylarıyla ilgili sürücüler için internet üzerinden hem sorgulama hem de indirimli olarak ödeme imkanı bulunuyor.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 14-11-2017 21:49 - Güncelleme: 14-11-2017 21:49

Trafik ceza sorgulamaları online olarak gerçekleştirilebiliyor. Peki trafik cezası olanlar ne yapmalı, hangi internet siteleri aracılığıyla ödeme yapabilir? İşte trafik cezaları sorgulama ve ödemeleriyle ilgili tüm detaylar;

Trafik cezaları için sürücüler üç ayrı sorgulama yapabiliyor. Bunlardan ilki sürücünün e-devlet sistemi aracılığıyla sorgulama yapması. Bunun için sürücülerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor. E-devlet şifresi olmayan sürücülerin PTT şubelerine giderek kimlikleriyle e-devlet şifrelerini alabilirler. Şifresini hatırlamayanlar da yine PTT şubelerinden yeni şifrelerini edinebiliyorlar.

Sürücüler eğer e-devlet sistemini tercih etmezlerse ikinci seçenek olanak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesinden cezalarla ilgili sorgulama yapabiliyor, isterlerse kredi kartlarıyla da ödeme yapabiliyor.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?

Trafik cezasının ödenebilmesi için sürücüye tebliğ edilmiş olması gereklidir. Cezası tebliğ edilen sürücüler, anlaşmalı bankaları kullanarak ödeme işlemi gerçekleştirebilirler. Bankalar dışında Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve PTT şubelerinden de ödeme yapılabilir. Trafik cezası yazılmasına neden olan durumlardan bazıları ve karşılığında verilen cezalar; ehliyetsiz araç kullanılmak 1763 lira, ruhsatsız araç kullanmak 95 lira, kırmızı ışıkta geçmek 206 lira, hatalı sollama 206 lira, sürüş esnasında cep telefonu ile konuşmak 95 lira, hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak 427 lira, yasak yerden dönüş yapmak 95 lira.

ERKEN ÖDEYENLERE İNDİRİM!

Trafik cezası kesilen kişiler, erken ödeme yapmaları halinde indirimli ödeme imkanını kullanabilirler. Cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan sürücüler indirim hakkından yararlanabilirler. Erken ödeme için yüzde 25 oranında indirim uygulanır. Cezanın geç ödenmesi durumunda ise, yüzde 5 oranında gecikme zammı ilave edilir.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Trafik cezası sorgulama ve ceza ödeme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 14 Kasım 2017 22:14 ben kestim öde cezayı. sorma ver cezası tedesler.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro