Toros Dağları halı tarlasına döndü

Bu fotoğraflar, Antalya'da Toros Dağları'nın eteklerinde çekildi.

Toros Dağları halı tarlasına döndü

Bu fotoğraflar, Antalya'da Toros Dağları'nın eteklerinde çekildi. İstanbul, Ankara ve Konya'da üretilip Kamyonlarla yaz mevsiminde Antalya'ya getiriliyorlar. Toprak zemin üzerine seriliyorlar. Sayıları 25 bini bulan halılar için dünyada en iyi iklim burada. 40 dereceyi bulan sıcaklık, gece yüksek nem. Yaklaşık 30 işçi boyalarından arındırmak için halıları yıkıyor, ipliklerini kesiyor Ve güneşte halıları çeviriyor.Toros Dağları halı tarlasına döndü

Halılar iki buçuk ayın sonunda mükemmel renk tonuna ulaşıyor. Reuters foto muhabiri Ümit Bektaş, Antalya'daki rengarenk tabloyu havadan fotoğrafladı. Halıların çoğunluğu ABD ve Almanya'ya ihraç ediliyor.


Toros Dağları halı tarlasına döndü

Türkiye halı ihracatından yılda yaklaşık 10 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu rakam, dünyada Çin'den sonra Türkiye'yi ikinci sıraya taşıdı. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, geleneksel el dokuması halıcılığı canlandırmak için kooperatif kurmayı planlıyor.

Toros Dağları halı tarlasına döndü

Kooperatif, evlerinde halı dokuyan kadınların sayısını artıracak. Böylece kadınlar ev ekonomisine destek olacak ve yüzyıllardır süren geleneksel el halıcılığı yeniden canlanacak.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro