YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2018 09:43 - Güncelleme: 24 Eylül 2018 09:43

Ticaret açığı nasıl kapatılabilir

Bir insanın geliri giderin az olduğu sürece, varlıkları erimeye, azalmaya devam eder. Tersi durumda da zenginleşir. Aslında ekonomiden çok, matematiğin en temel kuralıdır bu.

2017 yılında Türkiye,

Çin’den 23.3 milyar dolar, (bilgi işlem makineleri, elektronik üniteleri, ses ve görüntü işaret cihazları, oyuncaklar ve televizyon alıcıları vs.)
Almanya’dan 21.3 milyar dolar, (kara taşıtları, uçaklar, ilaç ve kimyasal  maddeler, tarım aletleri ve tıbbi malzemeler vs.)

Rusya’dan 19.5 milyar dolar, (Büyük bölümü enerji)
ABD’den 12 milyar dolar,
İtalya’dan 11,3 milyar dolar,
Fransa’dan 8 milyar dolar

Ve diğer ülkelerle birlikte toplamda 233 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. 2006 yılında bu rakam 139 milyar dolardı fakat yine 2006 yılında 85 milyar dolar olan ihracat miktarı da 2017 yılında 157 milyar dolara kadar yükseldi. İhracatımız arttı lakin ithalatımız daha da fazla arttı.
Yıllardır sattığımızdan fazlasını satın alıyoruz. Aradaki fark, Türkiye’ye gelen yabancı yatırımlarla, turizmle, sıcak para yatırımları ile kısmen de olsa kapatılıyor fakat ciddi bir miktar açık vermeye yıllardır devam ediyoruz.

12 yıllık süre içerisinde ihracatın ithalate göre ortalama oranı %69. Yani ticaretimiz her yıl yüzde %31 civarında zarar ediyor.

Öyle ise izlenmesi gereken strateji bellidir. İthal ettiğimiz tüm ürünleri tespit edip, en hızlı hangilerini yerli imkanlarla üretebileceğimizi belirleyip, bu paraların yurt dışına çıkmasına engel olmalıyız.

Örneğin küresel ağız bakım pazarı bugün 27 milyar dolar ölçeğinde. Ülkemizde ise 350 milyon dolar. Türkiye’de %45’lik pay ile İpana, ardından %30 ile Colgate ve %18 ile de Signal pazarın büyük bölümünü yani %93’ünü elinde bulunduruyor. Oysa Türkiye diş macunu ya da diş fırçası üretemeyecek bir ülke değil. Sadece profesyonelce ele alınmamış bir konu.

Bir başka kişisel bakım kalemi şampuan. Türkiye 2017 yılında 176 milyon dolar tutarında yurt dışından şampuan satın aldı.

90 milyon dolar (40 bin ton) süt ve süt ürünü (peynir, tere yağ, margarin, süt vb.) ithal etti.

45 milyon dolarlık ithal et aldı.

135 milyon dolarlık atıştırmalık gıda ve 140 milyon dolarlık işlenmiş meyveyi yurt dışından getirtti. Bu rakamlara fast food zincirlerinin ciroları ( Mc Donalds, Burger King, KFC vb.) dahil değil.

2.7 milyar dolarlık tutarında hazır giyim-kıyafet ithalatında bulundu.
2015 yılında ayakkabı ithalatına konulan ek vergi ile birlikte, %53 oranında düşüşle ayakkabı ithalatı 47 milyon dolara geriledi.
Listede binlerce ithal ürün daha var. Yanlış anlaşılmasın yukarıdaki ürünlerin bir çoğunun yerli muadili bulunmakta fakat yeterli kaliteye ya da pazarlama kabiliyetine ulaşılamadığı için pastadan hedeflenen payı alamamakta.

Oysa bunların gerekçeleri hızlıca tespit edilip, milyarlarca doların ülkemizde kalmasını sağlayabiliriz. Bu aynı zamanda istihdam anlamına da gelir.

Karmaşık, çetrefilli, zor hedeflerden önce hızlıca üretebileceğimiz kaynaklara yönelmek daha doğru olur.
Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ticaret açığı nasıl kapatılabilir yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 07 Ekim 2018 22:41 hocam bu kadar basit bir mantığı tüm gücü 16 yıldır elinde bulunduran hükümet nasıl işletemez. hadi bunu geçtim her yıl ticarette daha zararlı duruma düşmemize nasıl izin verirler bunları anlayamıyorum suçlu kim acaba ben miyim yoksa

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro