YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017 09:26 - Güncelleme: 21 Şubat 2017 09:29

Terör propagandası nasıl yapılır

Memleketimizde ne yazık ki terör sorunu on yıllardır çözülememektedir. Bunun temel nedeni, terörü ortaya çıkaran tüm nedenleri, eksiksiz olarak saptayıp, bu gerekçeleri tam olarak ortadan kaldıramayışımızdır.

Neredeyse her gün tartışılan bu konu, genelde sorunu çözmekten ziyade sorun üzerinden prim kazanmaya çalışan siyasetçiler, yazarlar, sivil toplum kuruluşları sebebiyle kördüğüm haline gelmekte. Tabi ki yurt dışı desteği, hamaset besleyen ülkelerin vekaletini terör örgütlerinin üstlenmesi, ekonomi gibi bir çok kuvvetli etken daha bulunmakta fakat sorunu içimizde kalıcı kılan propagandadır.

Propaganda başlığı da 4 farklı alt başlık ile örneklendirilebilir-açıklanabilir.

1 – Medya

7 Haziran 2016 Salı Günü, İstanbul’un Vezneciler beldesinde terör örgütü PKK, bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Bahsi geçen yer, turistlerin, öğrencilerin yoğun olduğu İstanbul’un en işlek-kalabalık caddelerinden biri. Yazılı-görsel ve sosyal medyada bu eylem genel olarak 3 türde duyuruldu.

  • Vezneciler’de polise yönelik bombalı saldırı
  • Vezneiler’de saldırı
  • Terör örgütü polise bombalı araçla saldırı düzenledi

Üç haber şekli de yanlış. Eylem halka açık bir yerde yapılıyorsa bu asla polise yönelik olarak haberleştirilemez. Kaldı ki burası, polisten çok sivilin hatta öğrencinin olduğu bir sokak. Böylesi bir eylemi “Polise yönelik” olarak haberleştirmek, PKK’ya sempati duyan kesimlerin vicdanlarını rahatlatmasını sağlamayı amaçlamaktan başka hiçbir amaç taşımaz benim nezdimde.

Çoğunda terör eylemini gerçekleştiren örgütün adı yok. Adı olanların ya başında “terör örgütü” ibaresi ya da içeriğinde “terör eylemi” ifadesi bulunmuyor.

Bunun dışında alenen terör örgütüne destek veren, eylemlerini öven, eylemcilerini kahramanlaştıran birçok yayın organı bulunmakta ve bunlar zaten herkesin malumu.

2 –Ünlüler – Yazarlar – Akademisyenler

Özellikle sanatçı sıfatını kullanmaktan sakındım çünkü suçu ve suçluyu öven kişi benim nezdimde asla sanatçı ünvanını kazanamaz.

Bu insanları tanımak çok kolaydır. Batı’da herhangi bir noktada terör eylemi olması durumunda teröre karşı en sert çıkışı yapar fakat bire bir aynı olay kendi ülkelerinde vuku bulduğunda, sadece devletlerini suçlar, hatta katillikle itham eder.

Fransa’da patlama olduğunda yas tutar, İstanbul’da terör saldırısı olduğunda insanları kışkırtacak açıklamalar yapar.

Kendilerine “Neden sadece güvenlik güçlerini eleştiriyorsun, teröristlere de iki çift laf et” dediğinizde, “Onlar benim muhatabım değil, beni devlet ilgilendirir” cevabını verir. Oysa terör örgütlerinin insan kaynağına erişimi, bizzat propaganda ile mümkündür. Kendisini milyonların takip ettiği kişinin ifadeleri, bu kitleyi tabi ki etkileyecektir fakat bu mesnetsiz açıklamayı yapan kişi, Batı’da teröristlere en sert tutumu sergilerken kendi ülkesinde “Teröristlerin” imajının zedelenmesinden rahatsız olacağından lafı sadece eveleyip geveler ve geçiştirir. Tek hedefi, kendi ülkesini, kendi devletini daha da müşkül duruma düşürmektir. Böylelikle bazı elit, popülist organizasyonlarda ödül kazanabilir, özgürlük ve insan hakları mücadelecisi gibi görünebilir ve ilgili kurumlara yaranabilmiş olurlar.

3 – Siyaset

On yıllardır devam eden kanlı sürece rağmen, siyaset bu soruna tam olarak bir çözüm üretememiştir. Ne terörün beslendiği yollar kapatılabilmiştir, ne uluslar arası destekçiler vazgeçirilebilmiştir, ne lojistik imkanlar yok edilebilmiştir.

Sivillerle dolu meydanda gerçekleştirilen terör eyleminden sonra dahi, ne yazık ki siyasiler konuyu kendi çıkarları üzerinden ele aldıkları için topluma durumu doğru şekilde aktarmayı tercih etmemektedirler.

HDP’nin Ankara’da gerçekleştirilen terör eylemi sonrasında devletin yeterli önlemi almadığını düşünmesi sebebiyle devleti “Katil” ilan etmesi buna en iyi örnektir. CHP’nin 2016-2017 yılları arasında gerçekleştirilen terör saldırıları sonrasında defaten üzerinde durduğu “Seçimi kaybettikleri için savaş çıkardılar” propagandası, PKK’nın herhangi bir suçunu olmadığı, Ak Parti üzerinden devletin PKK’ya saldırdığı imasını taşımaktadır. Oysa çözüm sürecine en çok eleştiriyi MHP’den sonra CHP getirmiştir.

4 – Üniversite teşkilatları

5 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren herhangi bir üniversiteyi inceleyin, PKK’nın teşkilatı olmadığı bir fakülte bulamazsınız. Dersler basılıyor, bildiriler dağıtılıyor, terör propagandası yapılıyor. Üniversiteler adeta terör örgütünün gençlik yapılanmasının kaynağı halinde. Ege Üniversitesi’nde öldürülen Fırat Çakıroğlu’nu hatırlayın.

Şahsi öngörüm, devlet yöneticilerimiz bu konulara önlem almayacaktır, söylem üstünlüğünü devralamayacaktır fakat toplum olarak biz, yukarıdaki başlıklarda faaliyet gösteren yayın organlarına, sosyal medya hesaplarına, siyasetçilere prim vermeyerek terörün etkisini azaltabiliriz

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Terör propagandası nasıl yapılır yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • memet 26 Şubat 2017 20:44 vallahi yazar terör bir günde biter.1.idam yarın gelsin.2.hz alinin dediği gibi vatana ihanetin sonu idamdır.3.pkk en ufak destek veren hemen asılmalıdır.3.üniversidede pkk propagandası yapacaksın.hemen atılıp dışarıda hemen kapısında kurşuna diz .hemen sadece 1 gün yeter.

    CEVAP YAZ 0 2
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro