YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2016 08:42 - Güncelleme: 08 Haziran 2016 08:57

Terör kimi şehit etti?

Veznecilerde şehit olan Kadir Cihan Karagözlü dünya evine gireli henüz 1 yıl olmadı. Belki eşiyle birlikte saadet içerisinde yaşadığı evi için aldığı mobilyaların taksitleri bile bitmemiştir. Polis memurudur fakat Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde iktisat tahsili görmüş daha sonrasında ise İstanbul Üniversitesinde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi bölümüne devam etmiştir.

Kendisini yakinen tanırım, eski dostumdur. Üniversite sınavına birlikte hazırlandık. Neredeyse hafta içi her gece saat 12’ye kadar ders çalışır daha sonra birlikte 2 km’ye yakın yol yürüyerek mahallemize dönerdik. Yine her gece memleket meselelerinden bahseder, doğrunun, çözümün ne olduğu konusunda saygı çerçevesinde tartışırdık.

Hayatı boyunca herhangi birisine kötü davrandığını görmedim. Etrafımdaki herhangi birinin kalbini kırdığını ya da birine yalan söylediğine hiç şahit olmadım. Aksine sofrasını paylaşmayı seven, yardımlaşmayı hayat tarzı haline getirmiş, konuştuğu kişiye tebessüm etmeye dikkat eden, vakit namazlarını kılmaya, kaçırmamaya özen gösteren hatta belirli aralıklarla sabah namazını Eyüp Sultan Cami’nde kılan tam bir Anadolu insanıydı.

Kendisiyle birçok kez İslam inancının daha derinden anlaşılması amacıyla okuyucuların sohbetlerine katıldım. Hep o davet ederdi. Risale-i Nur adını verdikleri kitapları okuyan ve üzerinde değerlendirmeler yapan insanların sohbetleriydi. Birçok kez hocalarının Kürt olduğuna bizzat şahitlik ettim. O Kürt hocalara bir kez olsun saygısızlık ettiğini de görmedim. Tam tersine büyük bir bağlılıkla dinlerdi anlatılanları.

Kadir kardeşimle yarın Fatih Caminde cenaze namazında helalleşeceğim, vedalaşacağım.

Çok uzatmayacağım. Terör güzel bir insanın canına kıymıştı. Eylemi PKK’nın gerçekleştirmiş olma ihtimaline karşın PKK uzantısı medya organları haberi “Veznecilerde polislere yönelik bombalı eylem gerçekleştirildi” başlığıyla yayınladılar. İstanbullu olmayanlar belki Veznecileri bilmeyebilirler fakat orası İstanbul Üniversitesi’nin dibidir. Gencecik çocukların okullarına giderken kullandıkları durak patlama yerine sadece 50 metre uzaklıktadır. Etrafı öğrenci yurdu ile doludur. Üstelik o yol üzerinde İstanbul’un en köklü ve belki de en büyük 3 hastanesi bulunmaktadır. Biraz yukarıya giderseniz İstanbul’un ticaret kalbi Laleliye çıkarsınız. Sürekli televizyonlarda doların kalbinin attığı yer olarak gösterilen Kapalı Çarşı’ya yürüme mesafesinde. Yani saldırı polise yönelik değil. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan tüm vatandaşlar hedef alınmıştır. Yeri itibariyle Türkiye’nin turizm gelirlerine yöneliktir. Zamanlaması sebebiyle algıyı değiştirme, sinir uçlarına dokunmak amacıyladır ama polislere yönelik değildir.

Kaldı ki bu menfur saldırı polislere yönelik olsa bile neyi değiştirir ki? Terörü aklayabilir mi?

Türkiye’deki terör sorunun birçok parametresi mevcuttur. Tamamını aynanda değerlendirerek konuyu ele almadan ne yazık ki bu sorun çözülmeyecektir lakin terörü devam ettiren en önemli etken toplumdaki sol ahlaksızlıktır. Otobüs durağının yanında, köylülerin ortasında yüzlerce kiloluk bombaları patlatmasına rağmen meşrutiyetini kaybetmeyen aksine daha çok destek gören terör örgütü tabi ki yarın da bir başka hain saldırıda bulunacaktır. Yıldıray Oğur’un dediği gibi “Cinayetleri yüksek sesle eleştirmeyince iyi, entelektüel, solcu, muhalif,  Kürt dostu olunan ülkede PKK niye silah bıraksın?”

Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin, mekanlarını cennet kılsın. Ailelerine sabır nasip etsin.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Terör kimi şehit etti? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • kalem 16 Haziran 2016 12:14 pkk -hdp misyonu bitti..kontrolü kaybettiler..emperyalistlere asker yaptılar kürtleri..yağmurdan kaçarken doluya tutuldu kürtler...Yazık oldu ...kazançlı çıkılacak bir süreç ortadoğuda emperyalist iştahlara kurban gitti...kürtlerin ezilmişliğini emperyalistler mükemmel kullandı...kullanıyor...artık iç savaşların ,başkalarının savaşlarının askerleri…anlaşma zemini bile bırakmak istemiyorlar ..koca bir milleti abd nin kucağına oturtmak istiyorlar…kürtlerin abd askeri olmaktan başka alternatifi yok mu ? yoksa olmasını mı istemiyorlar ?

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro