eposta yazdır zoom+ zoom-

TEOG sonuçları 2015 öncesi MEB'den flaş yalanlama

TEOG sonuçları 2015 öncesi MEB'den flaş yalanlama

TEOG sonuçları 2015'i bekleyen öğrenci ve veliler MEB'in açıklamasıyla karşılaştı. MEB TEOG sınavlarında kopya çekildiği yönündeki iddialar yalanladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-01-2016 16:05 - Güncelleme: 04-01-2016 16:05

2015 sonuçları için gözlerin çevrildiği MEB'den 'TEOG'da kopya' iddialarına ilişkin açıklama geldi.

MEB TEOG açıklamasında bazı yayın organlarında yer alan 'TEOG sistemi çöktü' başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığının altı çizildi.

MEB'den yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında çıkan "TEOG'da kopya skandalı patladı" başlıklı habere ilişkin açıklama yapılmasına gerek görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "26 Ocak-13 Şubat 2015 tarihleri arasında il müdürleriyle yapılan toplantıda, 'il milli eğitim müdürlerinin, öğrencilerin kendi sınıflarında sınava girmelerinin kopyayı teşvik ettiğini iddia ettikleri' haberleri tamamen asılsız ve uydurmadır. Söz konusu toplantı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan ortak sınavlarla ilgili geri bildirim almak ve sınavın güçlü ve eksik yönlerini tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir" denildi.

Bakanlığın, yaptığı bütün çalışmaları paydaşların görüşüne sunduğuna, olumlu ve olumsuz geri bildirimleri değerlendirdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Hiçbir milli eğitim müdürü yazılı sınavların öğrencilerin kendi sınıflarından başka bir sınıfta yapılması talebinde bulunmadığı gibi Bakanlığımız tarafından bu yönde hazırlanan bir rapor da mevcut değildir. Ayrıca, sınavda cep telefonu gibi teknolojik aygıtların kolayca kullanıldığı iddiası da haberi yapan gazetelerin sınav kurallarından haberdar olmadıklarını göstermektedir. Zira Bakanlığımız tarafından yapılan sınavların tamamında öğretmen ve öğrencilerin sınava cep telefonuyla girmesi yasaktır" ifadelerine yer verildi.

TEOG İDDİALARI NEYDİ?

MEB'in yalanladığı haberde, İl Milli Eğitim Müdürleri, öğrencilerin kendi sınıflarında sınava girmelerinin kopyayı teşvik ettiğini açıkladığı iddia edilmişti. İddiaların yer aldığı söylenen rapora göre, sınavda cep telefonu gibi teknolojik aygıtlar kolayca kullanılabiliyor. Gözetmenlerin bazıları öğrencilere sınavda kopya veriyor. Bazı öğretmenler ise sınavda telefon ile oyun oynamak gibi eylemlerle kopyaya göz yumuyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN TEOG sonuçları 2015 öncesi MEB'den flaş yalanlama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro