Temassız kredi kartı dolandırıcılığına dikkat!

Bankalar tarafından özellikle küçük ödeme yapacak vatandaşların işini kolaylaştırmak için kredi kartlarına yeni ve aslında kullanışlı olan bir özellik ekledi: Eklenen bu özellik ile sıra beklemeden ya da şifre girmeden POS cihazına kartınızı akbil örneğinde olduğu gibi temassız kartınızı okutarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bu yeni özelliği 5 milyondan fazla vatandaş kullanıyor. Sistem özellikle küçük ödemelerde büyük avantaj sağlıyor, nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Fakat dolandırıcılar ve hırsızlar bu durumu suistimal ediyor. Hem de çok basit bir şekilde... Ve bu yaptıklarından hiç haberiniz olmuyor.

Temassız kart POS cihazını ellerine alan hırsızlar kalabalıkların arasına girerek otobüste, pazarda, markette her yerde insanların cüzdanlarına ellerinde bulunan cihazı yaklaştırarak paraları kendilerine aktarıyor. Vatandaş ise o anda ne olduğunu anlamıyor, bir sonraki hesap özeti geldiğinde durumun farkında varıyor. Genelde küçük rakamlar olduğu içinde olayın peşine düşmüyor ve hırsızlık vakası tespit edilemiyor; bu da hırsızların milyonlarca lirayı ceplerine indirmesine neden oluyor.

  • Güncel 26 Ocak 2017 21:43
  • SİTENE EKLE
  • PAYLAŞ fb tw gp

YORUM YAZIN Temassız kredi kartı dolandırıcılığına dikkat! videosuna yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU VİDEOYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 26 Ocak 2017 23:08 çözüm çok kolay... temassız kredi kartlarınızı yarından tezi yok aldığınız bankaya iade ediniz!

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro