eposta yazdır zoom+ zoom-

TBMM yeni yasama yılı başlıyor Meclis açılışında bir ilk

TBMM yeni yasama yılı başlıyor Meclis açılışında bir ilk

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni yasama yılı bugün başlıyor. Yıldırım, tasarruf nedeniyle bu yıl açılış resepsiyonu vermeyecek. İki aylık tatilin ardından açılacak olan Meclis’in yeni dönemde gündeminde ilk olarak iç tüzük değişiklikleri işe Suriye ve Irak tezkereleri olacak.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-10-2018 13:47 - Güncelleme: 01-10-2018 13:47

Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumu 14.00’te Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanıyor. Açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan d a bir konuşma yapacak. Cezaevinden tahliye edilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun da bugün Genel Kurul’da yemin etmesi bekleniyor.

Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören
27. Dönem 2. Yasama Yılı dolayısıyla Meclisteki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törene, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM başkanvekilleri Mustafa Şentop, Mithat Sancar, Levent Gök, Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, AK Parti Grup başkanvekilleri Mehmet Emin Akbaşoğlu, Özlem Zengin, Cahit Özkan ve Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İYİ Parti Grup Başkanı Abdul Ahat Andican, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile TBMM bürokratları katıldı.

Meclis gündeminde neler var?
İç tüzük değişikliği: Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum kapsamında Meclis’in çalışma usulünü belirleyen iç tüzükte yapılması öngörülen değişiklikler öncelikli gündem maddesi konumunda. Gensoru, başbakan, tasarı ifadelerinin bulunduğu maddelerin iç tüzükten çıkarılması bekleniyor.
Suriye ve Irak tezkereleri: Cumhurbaşkanlığı’na Suriye ve Irak'a asker gönderme yetkisi veren tezkerenin süresinin uzatılması da Meclis'in öncelikli gündem maddeleri arasında.
MHP'nin af önerisi: Milliyetçi Hareket Partisi’nin geçen hafta Meclis’e sunduğu af yasa taslağının, Meclis gündemine kısa sürede alınması bekleniyor. Partilerin MHP’nin sunduğu taslak üzerinde görüş bildirmeleri bekleniyor.
2019 bütçesi: Meclis gündemindeki bir diğer önemli gündem maddesi ise gelecek yılın bütçesi olacak. 17 Ekim’e kadar Meclis’e sunulması gereken bütçe teklifinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunduğu Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) öngörülen büyüklükte olması bekleniyor.

Resepsiyon yapılmayacak
Meclis’in açılışıyla düzenlenen resepsiyon ise bu yıl yapılmayacak. Tasarruf tedbirleri kapsamında bu yıl yeni yasama yılı açılış resepsiyonunun verilmemesi yönünde karar alındı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN TBMM yeni yasama yılı başlıyor Meclis açılışında bir ilk haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 01 Ekim 2018 14:36 Yıldırım, tasarruf nedeniyle bu yıl açılış resepsiyonu vermeyecekmiş...Bizimki öyle olsun demiyorum ama yabancı ülke başbakanları bile işe bisikletle,toplu taşım araçlarıyla giderken,onun çok altındakilerin bile son model,çok lüks makam arabaları hala var...Alt kademenin emrindeki makam arabalarını satsanıza! Servis araçlarıyla gitsinler işbaşına... Devletin toplantıları hala beş yıldızlı otellerde yapılıyor...Üniversitelerin dev konferans salonları yetmiyor beylere...Fiyakaları bozuluyor olsa gerek!

    CEVAP YAZ 1 1
KİMDİR ?
Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro