YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2017 08:47 - Güncelleme: 24 Temmuz 2017 08:48

Taslaman ve Sifil

Geçen hafta perşembe günü Veyis Ateş’in sunduğu programa Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde profesör unvanı ile görev yapan Caner Taslaman ve Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr.  Ebubekir Sifil İslam anlayışı üzerine münazarada bulundular.

İki akademisyen,

Belki binlerce öğrenci yetiştirmiş iki öğretmen,

Onlarca kitap yazmış iki yazar,

Yüzlerce konferans vermiş iki hatip,

Birçok televizyon programına katılmış iki hoca,

Her şeyden önce İslam’ın doğru anlaşılmasını amaçlayan iki müslüman.

Konusu İslam olan bir münazarada birbirlerine girdiler. Biri diğerinin neredeyse her cümlesinde sözünü kesti, öbürü “İlmi haysiyetsiz, utanmaz, çapsız, kapasitesiz, anlama özürlü, cahil” gibi ağır ifadelerle defalarca karşısındakini itham etti.

Kendilerini izleyen insanları geçtim, öğrencilerinden, ailelerinden, yakın çevrelerinden, kitaplarını okuyanlardan dahi utanmadan.

Gerçekten merak ediyorum, mesele bir hakikatin ortaya çıkması mı yoksa kimin haklı olduğuna kamuoyunun ikna edilebilmesi mi?

O sinir, o kızgınlık, o hararetin sebebi insanların yanlış bilgilendirilecek olmasının endişesi mi, rezil olmanın derdi mi?

Bir kişi, doğru olduğuna inandığı dini yani kutsal bir bilgiyi anlatmaya çalışırken, onun sözünün kesilmesi her şeyden önce İslam’a saygısızlıktır. Allah rızası için bildiğini, düşündüğünü anlatmaya çalışan kişiyi “cahil, çapsız, kapasitesiz” olarak itham etmek her şeyden önce tebliğ kültürüne saygısızlıktır.

Hz. Muhammed (s.a.v) İslamiyet’i anlatırken, kimi azarlamış, kimi cehaletle itham etmiş, kime kötü söz söylemiş?

Yunus’tan mı öğrendiniz bu kendini bilmezliği, Mevlana’dan mı aldınız bu hoşgörüsüzlüğü?

Hem kendinizi ulemadan göstereceksiniz, hem konunun erbabı olarak ahkam keseceksiniz hem bu üsluba sahip olacaksınız, hem de İslam’ı temsilen orada konuşacaksınız.

Yazıktır. Günahtır. Gidin şovunuzu, üsten bakıcı anlayışınızı başka konularda gösterin. İslam’ın sunduğu edep anlayışını kavrayıp hayatına yerleştirmeyen, hadis gibi önemli mevzularda görüş beyan etme hakkına sahip değildir.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taslaman ve Sifil yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • akıl fikir 30 Temmuz 2017 12:59 kanallar bunlar gibi programlarla doldu.Bunları hiç seyretmiyorum.Gördüğüm gibi kanal değiştiriyorum.Din tarrtışmalarının kime ne faydası varsa artık.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro