eposta yazdır zoom+ zoom-

Taşerona kadroda son durum CHP'nin önerisine bakın

Taşerona kadroda son durum CHP'nin önerisine bakın

Taşerona kadroda son durum ne taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek sorusu merak ediliyor. 2018'e sayılı günler kala taşerona işçi sorununun çıkacak olan KHK ile biteceği açıklandı. Taşerona kadroyla ilgili CHP'den yeni öneri geldi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-12-2017 15:31 - Güncelleme: 22-12-2017 15:31

450 bin taşeron işçi kadroya geçmek için gün sayıyor. 2018 bitmeden kadroya geçecek olan taşeron işçilerle ilgili CHP'den yeni öneri geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, taşeron işçilere kadro düzenlemesine ilişkin, "Hükümete tekrar çağrı yapıyoruz, getirin bu tasarıyı taşerona kadro meselesini bir saatte Meclis'ten geçirelim." dedi. Ağbaba, Malatya'daki çalışma ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, taşeron konusunun ülkenin en önemli meselesi olduğunu belirtti. Tüm taşeron çalışanlarının kadro alması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, "Meclise gelsin bir saatte bu taşeron meselesini çözeriz. Hükümete tekrar çağrı yapıyoruz, getirin bu tasarıyı taşerona kadro meselesini bir saatte Meclis'ten geçirelim" diye konuştu. Ağbaba, "Şimdi taşeron neden Kanun Hükmünde Kararname ile kaçırılarak çıkarılmak isteniyor? Taşeronun yargı yolunu kapatmak istiyorlar. Tahmin ediyoruz ki '900 bin kişiye kadro verilecek' denildi ama bu sayı azalacak. Bununla ilgili hükümet yargı yolunu kapatarak taşeronu mağdur etmeye çalışıyor. Bunun esas anlamı budur" değerlendirmesinde bulundu.

TAŞERONA KADRODA 12 MADDE NE? 1- TAŞERON KADRO KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR? : Yaklaşık 900 bin kişiyi kapsıyor. Bunların 450 bini kamuda, 400 bini belediyelerde çalışıyor. 2- TAŞERON İŞÇİLER NASIL İSTİHDAM EDİLECEK, MEMUR OLACAKLAR MI? : Taşeron işçiler 'özel sözleşmeli personel' pozisyonunda istihdam edilecekler. Yani memur olamayacaklar ama kadrolu sayılacaklar. 3- TAŞERON KADRO SÖZLEŞMESİ KAÇ YILLIK YAPILACAK? : Taşeron kadro sözleşemeleri 3'er yıllık olacak. 4- TAŞERON KADRO İÇİN SINAV YAPILACAK MI? : Taşeron işçilerin kadro durumu belediyeler ve kamu kanadında farklı olacak. Kamuya geçişte sınav yapılacak.  5- TAŞERON KADRO ŞARTLARI NELER? : Taşeron işçiler kadroya alınmak için devlet memurluğuna atanmada gereken şartları taşıyacak. 6- TAŞERON KADRO YAŞ SINIRI VAR MI? : Yaş sınır emeklilikle ilintili. Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi bu kadrodan yararlanamayacak. 7- TAŞERON KADRO İŞE GİRME TARİHİ ŞARTI: Taşerona kadro verilirken tarih şartı yok. Fakat emekli olan ve çalışan taşeron işçile kadroya geçemecek. 8- TAŞERON MAAŞLARI DEĞİŞECEK Mİ? : Mevcut ücreti üzerinden maaş almaya devam edecek. 9- TAŞERON İŞÇİNİN POZİSYONUNDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI? : Taşeron işçiler çalıştıkları kurumda kadrolu olduktan sonra aynı işi yapmaya devam edecek. 10- TAŞERON KADRO KİMLERİ KAPSIYOR? : Kamuda ve belediyelerde tam zamanlı çalışanlar düzenlemeden yararlanacak
11- MALİ HAKLARI NASIL BELİRLENECEK? : Taşeron işçilerin kadroya alındıktan sonra hakları toplu sözleşmeyle belirlenecek.
12- TAŞERON PRİM HESABI NASIL YAPILACAK? : Kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamında değerlendirilecekler.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taşerona kadroda son durum CHP'nin önerisine bakın haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 23 Aralık 2017 11:18 Khk ya gerek yok ki zaten taseronlar emekcileri coktan işten çıkarıp kendi adamlarini yerlestirdi bile,şahsen bir belediye taseron işcisi olarak tehditlerden yasa dışı çalısma saatlerinden ve ne kadrosu siz unutun o kadroyu biz coktan yeni sözlesme yaptık diyerek psikolojimizi bozan şirketlerten bunaldik.Çokta umudumuzda yoktu zaten.Elbet güc bizede gececek o gün vericez cevabımızı.Ne kanunmuş bitmedi gitti insanları 1 aydır umut manyağı ettiniz yazık degilmi..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro