TAŞERON İŞÇİLERE SON DAKİKA HABERLERİ

850 bin taşeron işçisinin beklediği yasadan son dakika haberleri geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan taşeron kadrosuyla ilgili son durumu paylaştı. Peki kimler taşeron kadrosuna alınacak yaş sınırı ve işe giriş tarihi şartı var mı? Türkiye'de 450 bini kamuda 400 bini belediyelerde toplam 850 bin işçi taşeron kadrosundan yararlanacak. Cumhurbaşkanı 'Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler' dedi. Mevsimlik işçilerin 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 8 ay 29 güne kadar çıkartılacak. Kamuda 4C statüsünde çalışan taşeronlar 4B kadrosuna alınacak. Yeni düzenleme ile komisyon taşeronları ortadan kalkıyor.

Taşeron işçiler 'özel sözleşmeli personel' pozisyonunda istihdam edilecekler. Yani memur olamayacaklar ama kadrolu sayılacaklar. Taşeron kadro sözleşemeleri 3'er yıllık olacak. Taşeron işçilerin kadro durumu belediyeler ve kamu kanadında farklı olacak. Kamuya geçişte sınav yapılacak. Taşeron işçiler kadroya alınmak için devlet memurluğuna atanmada gereken şartları taşıyacak. Yaş sınır emeklilikle ilintili. Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi bu kadrodan yararlanamayacak. Taşeron işçilerin kadroya girebilmesi için 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek. 1 Kasım 2015'ten sonra işe giren taşeron işçiler kadrodan yararlanamayacak. Taşeron işçiler çalıştıkları kurumda kadrolu olduktan sonra aynı işi yapmaya devam edecek.

 

Haber Taşeron İşçiler
REKLAM
REKLAM
REKLAM REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro