eposta yazdır zoom+ zoom-

Tarihi kazıda yüzlerce altın para çıktı

Tarihi kazıda yüzlerce altın para çıktı

İtalya'da ülkenin kuzeyindeki Coma'da bulunan Cressoni Tiyatrosu kazılarında testiler içinde yüzlerce altın para bulundu. Bu tarihi gelişmeyi Kültür Bakanı Alberto Bonisoli duyurdu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-09-2018 22:44 - Güncelleme: 11-09-2018 00:35

İTALYA'da Cressoni Tiyatrosu'nda yürütülen kazılar sırasında Roma İmparatorluğu dönemine ait altın paralar bulundu. Kültür Bakanı Alberto Bonisoli, bulunan altınlar için "Çığır açan tarihi bir an" ifadesini kullandı.

Como'nun güneyindeki Milano kentinde konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Bonisoli, "Benim için bu olay istisnai bir durumun da ötesinde, çığır açan tarihi bir an." ifadelerini kullandı.

Arkeologlar da kazı alanında sadece testi içinde bulunan altınların olmadığını, içeride en az üç objenin daha belirlendiğini kaydetti.

YÜZLERCE ALTIN PARA

Yetkililerden biri yaptığı açıklamada, "Bir anlığına kesinlikle bir altın külçe gördük ve iki obje daha ama şu an için sadece 4'er gramlık 27 altın parayı çıkardık. Altınlar, Honorius, 3. Valentinianus, 1. Leo ve Libius Severus dönemlerinde basılmış." diye konuştu.

Geçen hafta ülkenin Como'daki Cressoni Tiyatrosu'nda yürütülen arkeolojik kazı sırasında Roma İmparatorluğu dönemine ait yüzlerce altın para bulunmuştu.

Köpüktaşından yapılmış bir testide bulunan altınlar, daha sonra Kültür Bakanlığının restorasyon laboratuvarına gönderilmişti. Arkeologlar ile restorasyon ve para uzmanları bulgular üzerinde inceleme yapmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Tarihi kazıda yüzlerce altın para çıktı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR9 YORUM
  • Misafir 15 Eylül 2018 18:52 bayağı güzel bence kazılardan altın para çıkması.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro