YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2015 18:51 - Güncelleme: 26 Kasım 2015 19:00

Tam Bağımsız Türkiye Olmanın Sonuçları

Bazı insanlar vardır. Bu kişilerin neler söyleyeceklerini, henüz söylemeden rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Amaçları analiz yapmak değildir. Amaçları detaylı bir değerlendirme yapmak değildir. Amaçları detayları görmek, doğruya erişmek değildir. Amaçları eğer iktidarı destekliyorlarsa, gerçekleşen her hadisenin olumlu olduğuna ve Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda meydana geldiğini söylemektir. Eğer iktidar karşıtıysalar her sonuç onlar için kıyamettir.

Eğer onlardan biriyseniz, lütfen okuduğunuz son satır bu olsun. Keza yazının bundan sonrası sizi ilgilendirmiyor.

Ciddi bir tehlike olmadan, birkaç saniye sebebiyle en önemli ticari ortaklarımızdan biri olan Rusya’nın uçağı düşürülmeli miydi diye soranlara ben de soru sorarak başlamak istiyorum değerlendirmeme.

Türkiye’nin Rus Uçağını düşürme hadisesinin sonuçları kimin işine yarar, kime daha çok zarar verir?

Rusya bu durumdan karlı, Türkiye zararlı çıkıyorsa eğer Türkiye bu hamleye zorlanmış olması muhtemel değil midir? Rusya gibi bir aktör, YPG'yi desteklendiğinde, Türkiye’nin hava sahasını ihlal edilerek Türkmenleri vurduğunda, Türkiye'nin tepkisiz kalacağını mı düşünüyordu?

Tabi ki hayır.

Türkmenlerin, Türkiye için ne kadar değerli olduğunu Rusya, gayet iyi bilmektedir. Daha önce defalarca bürokratik yöntemlerle kendisine ifade edilen sınır ihlallerini göz ardı edip, aktif sınır ihlali sonrasında uyarılmasına rağmen bu durumun önemsenmemesinin sebebi umursamazlık değildir. Farklı bir niyet barındırmaktadır.

Viyana’da Esad’sız geçişin planlanacağı ifade ediliyordu. Burada yapılacak olan muhtemel siyasi çözüm öncesinde yaşananlar, Rusya’nın kendi çıkarları dışında gelişecek süreci tıkamak için hem zaman hem de sebep kazanmasını sağlayacaktır. 

Suriye’de hareket alanını genişletecek, askeri varlığını arttırabilecektir. Nitekim Rusya hava ve kara savunma sistemlerini Suriye’ye taşımaya başladı bile.

Yine düşürülen uçağı sayesinde Rusya,  yapacağı herhangi hamlede kamuoyunun baskısını hissetmeyecektir.

Eğer o uçak düşürülmemiş olsaydı bile bir başka sebep ile yakın zamanda Türkiye ile Rusya arasında yukarıdaki gerekçeler sebebiyle farklı bir gerilim yaşanacaktı. Rusya’nın kısa süreli böylesi bir ortama ihtiyacı vardı ve bu ihtiyacı oluşturacak tutum ve tavırları sergiledi. 

Türkiye, Rusya’nın hamlelerini savuşturacak kabiliyette strateji izlediğini düşünmüyorum. Rusya istediği için bugün bu durumdayız. Rusya zorladığı için Rusya’nın uçağını vurduk. Olması gereken, egemenlik alanımızı işgal eden kuvvete karşılık vermektir fakat akıllıca olan çok daha önce diplomatik başarılarla, Rusya gibi güçlü ve etkili bir ülkeyi kendimize karşı oyun kuracak hale getirmemektir. Bu da ancak ileri görüşlülük ile mümkün olabilir.

Tekrar etmek gerekirse, olması gereken ile akılcı olan her zaman aynı durum değildir. Doğru olanı yapmak ile çıkarının gereğini yapmak da çoğu zaman birbirinden farklıdır. Türkiye’nin savaş uçağını düşürmesi olması gereken bir durumdu. Şayet düşürülmeseydi, sözünün herhangi bir itibarı kalmayacaktı ama akılcı olan, bundan daha etkili bir çözümü üretmektir, süreci buraya getirmemektir.

Peki ya bundan sonra…

Artık Rusya, Türkiye’nin YPG’yi terör örgütü olarak kabul ediyor olmasını umursamak zorunda değildir. Gizlice verdiği desteği artık alenen gerçekleştirebilir ve Esad’ın yeniden Suriye’nin tamamına hakim olabilmesi için gerekli olan takviye kara birliklerini YPG’den sağlayabilir. Bu durumu engelleyen en önemli faktör olan Rus-Türk ilişkileri, artık Rus’lar için geçici süreyle BUZDOLABINA kaldırılmış gözüküyor.

Ermeni olayları, PKK sorunu, Türkiye’nin teröre destek veren ülke imajı gibi meseleleri kullanarak Türkiye, Suriye konusunda ısrarcı olmaması için sıkıştırılmaya devam edilecektir.

Tam burada solcu eylemlerinde slogan olarak kullanılan  “Tam Bağımsız Türkiye” ifadesi aklıma geliyor. Ya da muhafazakarların yıllardır özlemini çektiği “Dış politikada Onurlu Duruş

Eğer hem bağımsız hem de onurlu bir duruş istiyorsak, bunun sonuçlarını da göze almamız gerekiyor. Tıpkı bugün olduğu gibi.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Tam Bağımsız Türkiye Olmanın Sonuçları yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • vatansever 29 Kasım 2015 19:43 Rusya sadece Türkiye hava sahasını ihlal etmiyor aynı zamanda NATO HAVA SAHASInı ihlal ediyor.Rusya bu bölgede nato ülkelerine SİZLER BENİM UMRUMDA DEĞİLSİNİZ muamelesi yaparak istediği gibi ortadoğuda at koşturuyor.

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro