YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 03 Eylül 2013 00:00 - Güncelleme: 26 Ekim 2015 01:50

Suriye’yi yedirirler mi?

Türkiye, Suriye’ye müdahaleyi bu kadar çok isterken neden Rusya ve İran bu kadar karşı çıkıyor?
 
İdeoloji mi? Bence ideoloji sebepler arasında yok bile.
 
Dünyaya biraz göz gezdirirsek eğer Rusya’nın ortadoğu’daki tek askeri üssünün Suriye’de olduğunu görürüz. Üstelik başka yerlerde üsleri olsaydı bile Suriye’deki ayrı bir anlam taşırdı. Suriye’de askeri üsse sahip olmak demek hem ortadoğuda var olmak demektir hem de akdeniz’de.  Kıbrıs’taki Ağrotur ve Dikelya üsleri, İngilizler için ne kadar önemliyse, Suriye’deki Rus varlığı da o kadar önemlidir.
 
Eğer illa ideolojik bir sebep aranırsa, siyasi çıkara dayalı bir ideolojik sebep aranmalıdır. Mesela nusra örgütü içerisinde yer alan, kıdemleri ve sayıları yüksek olan çeçen komutanlar. Bu komutanlar, Suriye’de başarılı olurlarsa ve belli kazanımlar elde ederlerse bunun sonuçları Rus’ları pek de memnun etmeyecektir.
 
Maddi çıkarları da ele alacak olursak Suriye’nin silah ve alt yapı hizmetlerinin bütçesi örnek olarak sanırım hepimize yeter.
 
Bunlardan daha önemli sebepler de var. Mesela başta Amerika olmak üzere batılı devletlerin ortadoğudaki imajlarının yerle bir olması, ortadoğudaki neredeyse tüm insanların batılılardan nefret ediyor olması, orada süper güç boşluğu yaratmaktadır. Rusya, ortadoğuda kendisine nüfuz sağlayabilmesi için en uygun ortamın oluştuğuna inanmaktadır.
 
Peki Türkiye neden Esad’ın gitmesini bu kadar çok istemektedir?
 
Hatırlayalım, Esad’ın gösterilere yaptığı ilk ölümcül müdahalede en sert tepkiyi Türkiye vermişti. 
 
O gün, bugün olacaklara müdahil olamamanın adımları atılmıştı. Bakınız bugün PYD’nin tavrından rahatsız olan Türkiye’nin Suriye’deki tek iletişim kaynağı muhalif güçlerdir. Rahatsızlığını dile getirip, talepte bulunabileceği resmi hiç bir makam yoktur. Anlaşma sağlayabileceği hiç bir kanal kalmamıştır. Tek çare vardır, o da Esad’ın devrilmesi. Aksi durumda çıkarlarının çok büyük bir bölümü örtüşen, yüzlerce kilometre sınırının olduğu, akrabalık ve kültürel bağların bulunduğu bir ülke ile tüm diplomatik ilişkinin kesilmesi söz konusudur.
 
Tehlike bu kadarla sınırlı da değildir. Türkiye’nin bölünme süreci, Suriye ile başlayadabilir çünkü Türkiye’nin Suriye sınırının neredeyse tamamı Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır.
 
Türkiye’nin uyguladığı politika bir çok açıdan vicdani olarak haklı lakin Türkiye’nin maddi çıkarları göz önüne alındığı zaman neredeyse tamamen yanlıştır.
 
Vicdani olarak doğrudur çünkü uluslar arası savaş normlarında dahi bir ülkenin başka bir ülkenin sivillerini öldürme hakkı yokken Esad kendi ülkesinin vatandaşlarını katletmektedir.
 
Türkiye duygusal açıdan haklıdır çünkü Esad, kimyasal silahlara sahip ve bunu el altından sürekli tehdit olarak gösteren bir liderdir.
 
Türkiye’nin endişelerinin bulunması ve sert bir tavır içerisine girmesi normaldir çünkü milyonlarca insan korkularından memleketlerini terketmişlerdir.
 
Herşeyden öte, yüzbini aşkın insan hayatını kaybetmiş ve milyona yakın insan yaralanmıştır.
 
Suriye’de böylesi bir kıyım varken ve Türkiye’nin menfaatleri Esad’ın gitmesinden yanayken sizce  Rusya, Suriye’yi yedirir mi? Belki Amerika yer ama Rusya asla ve asla Suriye’yi Türkiye’ye yedirmeyecektir.
 
Burada bizim çıkarlarımızdan çok aslında Suriye’li kardeşlerimizin talepleri ne olduğuna bakmak gerekir ama ne yazık ki ne biz o kadar adiliz, ne de Dünya ...
 
twitter.com/umitsamimiPAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suriye’yi yedirirler mi? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro