YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017 08:57 - Güncelleme: 10 Temmuz 2017 08:59

Suriyeliler giderse

Sakarya’nın kaynarca ilçesinde tecavüz edildikten sonra başı taşla ezilerek öldürülen Suriyeli hamile kadının ve 10 aylık bebeğinin Adapazarı ilçesi Orhan Camii’nde cenaze namazı kılındı.

Bu kişi her şeyden önce kadın,

Üstelik hamile, mülteci ve gariban fakat cenaze namazına Kadem dışında hiçbir kadın hakları derneği, örgütü, organizasyonu katılmadı.

Sanat camiasından da kimse orada değildi. Ünlüler, şarkıcılar ve diğer magazin figürleri konu hakkında değerlendirme dahi yapmadı.

Toplumsal olaylarda duyuru, deklerasyon, bildiri yayınlayan meslek örgütleri, tabipler odası, mimarlar odası falan da sessiz.

Sahi bu kadının, Özgecan Aslan’dan farkı neydi ki kimsenin umrunda olmadı?

Üzerinden duyar kasılabilecek birisi değildi sanırım.

Suriyeliler gitse

Tüm Suriyelilerin ülkemizi terk ettiğini, farklı ülkelere göç ettiğini ya da özvatanlarına geri döndüklerini varsayalım.

Türkiye’deki sistemi, işleyişi, çalışma yöntemini, kanunları, yol yordamı bilmiyor olmalarını kullanarak onları dolandıranlar hala aramızda olacaklar.

Suriyelileri inşaatlarda günlük 35-40 liraya insafsızca çalıştıran müteahhitler iş veren olmaya devam edecekler.

Sağlık kurumlarında “Bunlar burada bedavaya tedavi oluyor” söylemi ile onlara mesleki haysiyetten uzak şekilde davranan hemşireler, hekimler görevlerini devam ettirecekler.

Ahır niyetine dahi kullanılamayacak daireleri, 3-4 Suriyeli aileye birlikte fahiş fiyata kiralayan mülk sahipleri aynı ahlak ile aramızda dolaşmaya devam edecek.

Her Suriyelinin 1500 tl maaş aldığı, üniversitelere sınavsız girebildiği gibi akla ziyan yalanları özellikle yayan, uyduran iftiracılar toplumda fitne üretmeye devam edecek.

Kısacası bunca dolandırıcı, fırsatçı, yalancı, iftiracı, ırkçı, fitneci ile birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Asıl sorunumuz Suriyelilerin varlığı değil, kendi ahlaki yapımız.

Adalet Yürüyüşü’ne HDP’lilerin katılması

Daha bir hafta önce Ak Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı PKK tarafından öldürüdü. Elinde silah olmayan biri, elinde silah olan birileri tarafından, yargı, hukuk, kanun olmadan, birinin emri ile katledildi.

2015 yılında Ak Parti Diyarbakır eski Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca, arabasına bindiği esnada öldürüldü. Elinde silah olan birinin emri ile elinde silah olan bir başkasının eliyle katledildi.

13 yaşında, manava giderken PKK’nın bombasıyla Fırat Simpil öldürüldü.

Suriye’de PKK’nın kontrol ettiği tüm bölgelerde, kendileri gibi düşünmeyen diğer Kürt Partileri’ni kapatan, yöneticilerini zindana atan, sivilleri sürgün edenler Adalet Yürüyüşü’ne katılmış.

PKK’nın yayın organları, Ak Partili tüm siyasetçileri ölümle tehdit ediyorken, sistematik şekilde suikast düzenliyorken,HDP’lilerin adalet adı altında yürüyor olması kadar abesle iştigaldir.

Aynı kişiler herhangi bir kurumu adaletsizlikle itham etme hakkına da sahip değildirler.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suriyeliler giderse yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • misagir 14 Temmuz 2017 12:16 Ne bitmedik suriyeli sevdanız varmış arkadaş , al bir aileyi besle o zaman . Doğruları görmek için canınızın yanması mı gerekiyor ?

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro