eposta yazdır zoom+ zoom-

Suriye'de PYD'den skandal bildiri islami fetihlerle...

Suriye'de PYD'den skandal bildiri islami fetihlerle...

Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı ve ABD'nin Suriye'deki stratejik ortağı PYD, skandal bir bildiriye imza attı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-06-2016 09:37 - Güncelleme: 15-06-2016 09:37

PYD'ye bağlı Demokratik Ulusal Birliği'nin yayınladığı bildiride, Halep ve Rakka gibi şehirlerin Türklerle Arapların işgali altında bulunduğu ve Kürtlerin kendine ait toprakları yeniden ele geçirmesi gerektiği belirtildi.

PYD'nin siyasi kanadı olarak kurulan ve merkezi Afrin'de bulunan Birlik, yayınladığı bildiride, Rakka ve Halep bölgelerinin Türkmen ve Araplar tarafından tarihi süreç içerisinde işgal edildiğini, Kürtlerin kendilerine ait toprakları yeniden ele geçirmelerinin zorunlu olduğunu, işgal edilen bölgelerden Türkmen ve Arapların çıkarılması gerektiğini iddia etti.

"FEDERAL SİSTEM ZORUNLULUK ARZ EDİYOR"

Yeni Şafak'ın haberine göre, PYD'nin tek taraflı kanton ilan ettiği Afrin'de faaliyet gösteren SDUB, Halep ve Rakka bölgelerinde Türkmen, Arap, Ermeni, Asuri, Süryani, Ezidi ve diğer tüm etnik unsurların azınlık olduğunu, bölgede federal sistemin zorunluluk arz ettiğini öne sürdü.

Bildiride, özellikle Halep kent ve kırsalının 'Kürt bölgesi' olduğu vurgulandı. Diğer etnik unsurların ise bölgeye sonradan İslami fetihlerle yerleştirildiği iddiasında bulunuldu. Aynı bildiride Türkmenlerin Osmanlı dönemi bakiyesi olduğu, Arapların ise Emevi-Abbasi dönemlerinde Arap Yarımadası'ndan İslami fetihlerle bölgeye geldiği belirtildi.

KÜRTLER DIŞINDA HERKES AZINLIK

Kürtler dışında tüm etnik grupların 'azınlık' olarak gösterildiği bildiride, Azez, Tel Rıfat, Cerablus, El Bab, Münbiç gibi birçok yerin de Kürt beldeleri olduğu ve birçoğunun asimile edilerek Türkmen ve Arap bölgelerine dönüştüğü savunuldu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suriye'de PYD'den skandal bildiri islami fetihlerle... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Misafir 15 Haziran 2016 15:33 ABD neden kendini yediriyor. kendini kücültmeyi neden istiyor bir devletin terörle anlasmasi kime zarar verir. kendi cikari degil bu.

    CEVAP YAZ 3 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro