eposta yazdır zoom+ zoom-

Suriye savaş haritası Rusya'dan sonra Halep, Lazkiye ve Dera...

Suriye savaş haritası Rusya'dan sonra Halep, Lazkiye ve Dera...

SURİYE savaş haritası değişiyor. Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi sonrası değişiklikler Suriye haritasına yansıdı. Rusya'nın müdahaleleri sonrası köşeye sıkışan Esad güçleri yayılma alanına kavuştu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-03-2016 10:49 - Güncelleme: 16-03-2016 10:49

SURİYE savaş haritası yeniden çizildi.

Rusya'nın Suriye'den askeri birliklerini çekme kararı Cenevre görüşmeleri öncesi dünyanın gündeminde. 

Suriye'de 6. 5 aydır savaşan Rusay'nın güçlerini azaltma kararı, dünyada ihtiyatla karşılanıyor. Rusya'nın örtülü hedeflerini kısmen gerçekleştirmesi, çekilme kararlarından biri olarak yorumlanıyor. Esad'a elde tutabileceği kadar toprak kazandırmayı isteyen Rusya'da askeri ve mali nedenlerle barışa ihtiyaç duyuyor. Rusya Cenevre'de beklediği sonucu alamazsa, Suriye'deki operasyonlara hızla ve yeniden geri dönebilir. 

SURİYE SAVAŞ HARİTASI RUSYA'DAN ÖNCE VE SONRA

Rusya'nın 6.5 ay önce Suriye'de başlattığı müdahale öncesinde Esad rejimi muhaliflerin İdlib ve Hama'dan ilerlemesile Lazkiye'de sahil şeridine doğru sıkışmıştı. Muhalifler, Halep şehir merkezinin büyük kısmını ele geçirmiş, rejim güçlerini kuzey ve batında çevrelemişti. 

ESAD GÜÇLERİ HALEP, LAZKİYE VE DERA'YA İLERLEDİ

Rusya'nın müdahaleleri sonrası rejim kuvvetleri Halep, Lazkiye ve Dera illerinde önemli ilerlemeler kaydetti. Rus hava saldırıları, müdahalenin asıl hedefi olan IŞİD'i ise geriletmeyi başaramadı. PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Halep'in kuzeyine ilerlemesine ön ayak oldu. 

suriye savaş haritası 16 mart 2016 son durum

SURİYE SAVAŞI BUGÜNE KADAR KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan iç savaş, 6. yılına giriyor. 235 binden fazlası sivil olmak üzere, toplam 361 bin kişi iç savaşın kurbanı oldu. Halihazırda 180 bin kişi rejim güçlerince tutuklu durumda. Halep'te 71 bin, Şam'da 67 bin, İdlib'te 36 bin, Dera'da 28 bin, Lazkiye'de 16 bin, Deyrizor'da 8 bin 700, Hama'da 4 bin 900, Rakka'da 3 bin 200 ve Tartus'ta 340 sivil hayatını kaybetti.

Suriye haritası

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'deki 5 yıllık iç savaş sürecinde 3,7 milyon Suriyeli çocuğun ülke içinde ya da sığınmacı olarak hayata gözlerini açtığını bildirdi.

suriye savaşı bugüne kadar kaç çocuk öldü

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suriye savaş haritası Rusya'dan sonra Halep, Lazkiye ve Dera... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 16 Mart 2016 11:30 Cennet Vatanımızı,Ülkemizi,Türkiyemizi Suriye gibi yapmak istiyorlar...Allah cc kötülere fırsat vermesin...Gün birlik olma günüdür...Su uyur düşman uyumaz...

    CEVAP YAZ 1 11
KİMDİR ?
Beşşar Esad
BEŞŞAR ESAD KİMDİR?

Suriye Cumhuriyeti devlet başkanıdır. Baas Partisi'nin genel başkanı ve bir önceki başkan Hafız Esad'ın oğludur. Hafız Esad ölünce, boşalan başkanlık koltuğuna çok kısa bir süre vekaleten Abdülhalim Haddam oturdu.Şam &

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro