YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2017 09:16 - Güncelleme: 29 Mayıs 2017 09:17

Şu tabela meselesi

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Suriyeli sığınmacıların açtığı iş yerlerindeki Arapça tabelalar, belediye tarafından söküldü ve bu esnafların dükkanlarına yönelik denetimler de arttırıldı. Sebebini ise görüntü kirliliği olarak gerekçelendirdiler.

Batıda, özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçilerimizin açtığı “Dönerci Ali Usta – Meşhur Adıyamanlı Çiğköfteci – Baklavacı Seyit” tabelalı dükkanlara aynı muamelenin yapılması durumunda neler hissedersiniz?

Uyuşturucu şebekesine operasyon yapar gibi kalabalık bir ekip geliyor, ellerinde kameralar, sizi teşhir ederek mağazanızın görüntülerini alıyor. Heman akabinde Türkçe olan her ifadenin üzerini siyah sprey ile karalıyor. Tabelaları paçavra gibi kenara  itiyor. Kültürünüze ait her türlü değeri adeta aşağılıyor ve göğüslerini gere gere “görüntü kirliliğine sebebiyet veriyordu, kaldırdık” diyorlar.

Sahi Türkçe tabelalar için “görüntü kirliliğine sebep oluyor” deseler ağrınıza gitmez mi? Kanınıza dokunmaz mı?

Avrupada faşizm hortladı demez misiniz?

Bunlar ırkçı, bunlar sömürgeci, bunlar emperyalist diye bağırmaz mısınız?

Yoksa helal olsun. Az bile yapmışlar, iyi olmuş. Keşke dükkanlarını da kapatsalar diyerek destek mi olursunuz?

Şahsım adına konuşayım. Ben çok rencide olurdum, keza İslahiye’deki o görüntüleri izlediğimde de çok utandım, yüzüm kızardı.

Üstelik bu davranış Türklük ile de milliyetçilik ile de açıklanamaz. Atalarımız yani genetik olarak bizden daha Türk olanlar  ahlaki öğütler verirken kullandıkları “Kendine yapılmasını istemediğini başkasına reva görme”  ifadesi, baş ucuna asılması gereken mukaddes bir atasözüdür.

Benim kapım, din, ırk ve kültür farketmeksizin savaştan kaçan herkese açıktır fakat siz benim gibi düşünmüyor olabilirsiniz. Mültecileri ülkenizde istemiyorsanız, bunun hesabını göçmenlerin ülkeye girişine izin verenlere sorun. Keza rızkınızı, sofranızı, ekmeğinizi kimseyle paylaşmak zorunda da değilsiniz ama kundaktaki bebeğine süt almak için çalışan garibanların tepesine binmenin anlamı yok.

Evlatlarını teröristlerin tecavüzünden, rejimin hava saldırılarından, açlıktan, sefaletten, hastalıktan, hiç bitmeyen savaş ortamından kaçırıp, evsiz, yurtsuz, parasız  şekilde hayata tutunmaya çalışan bu garip insanlara zulmetmek, insanlık onuruna yakışacak bir davranış da değildir.

Beni asıl üzen, McDonald’s, Starbucks gibi sömürgeci tabelalar kimseyi rahatsız etmiyorken, üç beş kuruş kazanıp ailesinin geçimini sağlamaya çalışan insanların tabelalarının kaldırılmasına sevinen insanların var olması.

Bütün sorunlarımızı çözeriz ama önce mazluma zulmü reva görenlerin zihniyetini değiştirmek zorundayız.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Şu tabela meselesi yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro