YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2017 09:36 - Güncelleme: 13 Haziran 2017 09:37

Şu Katar meselesi

Geçtiğimiz hafta boyunca Katar krizinin sebepleri detaylıca yazıldı, çizildi. Doğru tespitler de yapıldı popülizm amaçlı yorumlar da fakat bir husus gözden kaçtı, hiç konuşulmadı. Suud rejiminin Katar’dan talep ettiği 10 maddeyi Katar’ın kabul etmesi durumunda Katar neyi kaybeder?

Uluslar arası gözlemcilerin hile yapılmadığına dair rapor hazırladığı seçimleri kazanan Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etse,

Mısır’daki halkın oylarıyla belirlediği hükümete yapılan darbe ile iktidardan uzaklaştırılan siyasilerin Katar’dan da sınır dışı edilmesine müsaade etse,

El Cezire televizyonu yayın politikasını değiştirse, Katar’ın ne zararı olur?

Katar’ın uluslar arası ticareti azalır mı?

Toprak kaybeder mi?

Doğalgaz üretimine zarar gelir mi?

2022’de gerçekleştirilecek FIFA Dünya Kupası organizasyonu iptal olur mu?

Ülkesine gelen turistler karar değiştirir mi?

Hiçbiri olmaz. Aksine zenginliğine zenginlik katar. Tam da batının istediği partner olur. Kendisine yönelik siyasi riskler en aza iner. Zevku sefa içerisinde yaşayıp gider. Öyle ise Katar, neden çıkarına olmayanı yapmakta inat ediyor?

Niye kendisinden istenilenleri ısrarla reddediyor?

Katar dediğimiz ülkenin yüz ölçümü 11.571 kilometrekaredir. Bizim Konya şehrimizin yüzölçümü  38.873 kilometrekaredir. Yani neredeyse Katar’ın dört katıdır. Ne ihtiyacı olan gıdayı kendi üretebiliyor ne de kendini savunabilmek için silah. Kıyafet, ilaç, hammadde gibi temel gereksinimlerin tamamını dışarıdan alan bir ülke. Bu kadar küçük olmasına rağmen, Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de, Somali’de, Myanmar’da ve bir çok yerde daha yaşanan sorunlara neden müdahil oluyor?

Çünkü Katar Emiri Şehy Temim Bin Hamad Al Thani altın kafeste yaşamak istemiyor. Yıllardır Batı’nın valiliğini yapan ortadoğunun altın semerli diktatörleri gitmeden, kanın durmayacağının farkında.

Suriye’yi Şii-Sunni-Nusayri diye ayıran, Irak’ı iki mezhep, 2 ırka bölen, Afrika’yı kabile reisleri arasında ayıran, haritaları cetvelle çizen sömürgeci düşünce bir gün Katar’ı da pay edeceğini biliyor.

Hemen alt katında çıkan yangına su götürmeyen komşu olmak istemiyor. O alevler bir şekilde sönecek. Ya alt katta ya da bütün bina yanıp kül olduktan sonra.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Şu Katar meselesi yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • ümit 13 Haziran 2017 11:17 katar ın fetö sü yok mu orayı es geçip orada da bir örgüt kurmadık ların dan emin misin.

    CEVAP YAZ 1 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro